Yörük Çadırı Nerelerde Kullanılır?

Yörük Çadırı Nerelerde Kullanılır_ (1)
Yörük Çadırı Nerelerde Kullanılır_ (1)

 

Orta Asya’dan gelen Türklerin barınma amaçlı kullandıkları, keçi kılından yapılan çadırların Anadolu’daki ismi Yörük çadırıdır. Günümüzde de hala bu tür barınma malzemeleri aktif olarak kullanılır. Genel olarak oba çadırı ve de otağ olarak isimlendirilen çadır modelleri arasında en kalitelisi kıl çadır oalrak bilinmektedir. Kıl çadırlar Yörükler tarafından sıkça kullanıldıkları için günümüzde Yörük çadırı adını almıştır. Öyle ki Yörükler, evlerini sırtlarında taşıyan tek göçebe toplum olarak bilinirler. Bu nedenle de onların kıldan imal ettikleri bu çadır evlerin son derece kaliteli ve su geçirmez olması da kaçınılmaz olmuştur. Eski Anadolu kültürünün bir parçası olan kıl çadır, özellikle de tatil beldelerinde kullanımı yaygınlaşmış ürünler olarak bilinmektedirler.

Yörük çadırlarının en avantalı yönleri arasında; yağmur suyu geçirmemesi, zararlı hayvanları kendisinde uzak tutması, kesinlikle yanmıyor olması ve de eskimemesi yer alır. Keçi kılından yapıldıkları için de kumaş olarak diğer ürünlere göre biraz daha ağır olacaktır. Eski Anadolu kültürünü yansıttıkları için, günümüzde özellikle de belediye etkinliklerinde, yayla şenliklerinde ve festivallerde de kullanımı yayınlaşmıştır. Çünkü bulundukları ortamlara otantik bir görünüm katarlar. Bu nedenle de bazı otellerde ve restoranlarda da Yörük çadırı çok popüler olmuştur. Genel olarak Akdeniz ve de Ege bölgesinde kullanımı yaygınlaşmış olan barınma malzemelerinden biridir. Her türlü mevsim koşulları için uygun yapı taşırlar. Ancak üretimleri çok yaygın değildir.

Keçi kılları bilindiği gibi yılda bir kez toplanır. Yörük çadır, dağ keçisinin kılları kullanılarak imal edilmektedir. Hammaddenin kısıtlı olması nedeniyle yüzde yüz keçi kılından imal edilmiş ürünleri bulmak da son derece zor olacaktır. Fakat orjinal tercih edilen ürünlerin orjinal olup olmadıklarını anlamak için kumaşın parlaklık seviyesine bakılması gerekir. Eğer kumaş göz alıcı derecede parlak ise orjinal kıl çadır olduğundan emin olabilirsiniz. Öyle ki günümüzde bu alanda üreticilik yapan bazı firmalar, kıl çadır imal ederken, sentetik malzemeler de kullanmaktadır. Bu malzemeler kumaşın parlaklığının azalmasına neden olmaktadır. Kumaşın parlak olmadığı ürünlerde biliniz ki, sentetik ip karışımı söz konudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*