Yapay Zekanın Ürünü Robotlar Norveç Posta Servisinde Çalışacak

robot
robot

 

 

robot
robot

Yapay zekanın gelişmesi ve ilerlemesi ile her türlü bilim,hukuk,teknoloji,iş kolları ve benzeri birçok alan artık yapay zekanın nimetlerinden faydalanıyor. En sonunda robotlar da artık insan işgücünü geride bırakarak Norveç’in posta servisine el attı. Bundan böyle postacılığı insanlar değil robotlar yapacak.

 

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Buddy Mobility firması Norveç Postanesi ile el sıkıştı. Girişimci firmanın ürettiği robotlar postaları herkesin adresine teslim edecek. Bundan sonra Norveç Posta Servisinde bir insan bile çalıştırılmayacak. Bütün posta işlerini robotlar yürütecek.

 

Postacılık yapan robotlar oldukça hızlı posta dağıtabiliyorlar. Postacı bir robot saatte 6 km hızla giderek bir günde 100 yere posta dağıtabiliyor.

 

Norveç Posta Servisinin amacı robot gücü ile kar elde etmek ve postacılıkta çıtayı yükseltip daha hızlı gönderi yapmaktır. İnsan istihdamı bu yolla engellenmiş gibi görünse de artık çoğu iş kolu yapay zeka kullanmayı amaçlıyor.

 

Buddy Mobility firması ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Eğer bu konuda başarılarını arttırırlarsa ve çok talep gelirse firma başka servislerle de anlaşmayı düşünüyor. Buddy Mobility firması bilim, teknoloji ve mühendislik alanında faaliyet gösteren bir firmadır.

 

Robotların posta dağıtım şekli normalden biraz farklı görünüyor. Robotlar postaları doğrudan adreslere bırakmıyorlar bunun yerine alıcıya mobil uygulama ile ulaşılıp gönderisinin geldiği haber veriliyor. Daha sonra robot adresinize ulaşıp postanızı elden teslim ediyor. Eğer robotlar alıcıya ulaşamazsa tekrar posta servisine geri iade ediyorlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*