Yapay Zeka Nedir?

 

Bilim, insan hayatı için son derece önemli bir kavramdır. Bu nedenle her geçen gün çok daha büyük gelişmeler ortaya konularak, teknolojik anlamda dünyanın daha ileri seviyelere taşınması sağlanıyor. Günümüzde insanların yoğun derecede dikkatini çeken ve de insanların gelecekle alakalı korku dolu senaryolar üretmesini sağlayan teknolojik gelişmelerden biri de yapay zeka olarak bilinir. Peki yapay zeka tam manasıyla nedir? Yapay zeka nerede ve nasıl kullanılıyor? İleri bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan yaşamını tehlikeye mi atacak?

Öncelikle son zamanlarda robotik anlamda çok ileri seviyede gelişmelerin kaydedildiği bilinmektedir. Bu gelişmeler kimi zaman insanların gelecek hakkında endişelendiriyor olsa da, aslına bakıldığında bilimsel ilerlemelerin temel amacı insan yaşamını çok daha kolay hale getirerek, refah içerisinde yaşama düzeyini artırmaktır.

Yapay zeka; insan eli ile üretilmiş olan robotik malzemelere yüklenmiş olan, temelde sayısal bir düzen ile çalışan zeka olarak tanımlanabilir. Genellikle robotlarda kullanılan yapay zekanın her geçen gün geliştirilmesine paralel olarak, akıllı robotların tıpkı bir insan zekası ile eşdeğer hale getirilmesi de kaçınılmaz olmuştur. Öyle ki yaratılan algoritma sayesinde, robotlar kendilerine söylenenleri anlayabilir ve anladıkları iletileri de kolaylıkla yanıtlayabilir seviyeye gelmesi nedeniyle, insanlar gelecek yaşamda dünyayı robotların yöneteceğine inanmaya başlamıştır. Hatta ilerleyen yıllarda yapay zekaya sahip olan robotların da insanlığı yok edeceği yönünde iddialar söz konusudur.

Bu öngörüleri şimdili bilim kurgu dizi ya da filmlerinde izliyor olsak da, robotların zeki bir ırk oluşturarak, insanlığa zarar vermeleri pek de olası görülmemektedir. Fakat geçtiğimiz yıllarda yapay zeka ile üretilmiş olan bir robotun, insanları yok edecek misiniz sorusuna vermiş olduğu şakayla karışık yanıtta kafaların karışmasına neden olmuştur. Tüm bu olumsuzları bir kenara bırakacak olursak da, yapay zeka ile üretilmiş olan robotların insan yaşamını öncesinden çok daha kolay hale getireceği düşünülmektedir. Günümüzde insan gücü ile yapılan işlerin yerini teknolojinin alması da ilerleyen süreç içerisinde insanların geçim sıkıntısı çekmesine neden olup olmayacağı da, yapay zekanın her geçen gün gelişmesiyle birlikte tartışamaya devam edilen diğer önemli konulardan.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*