White Hat Seo Ve Black Hat Seo

White Hat Seo Ve Black Hat Seo
White Hat Seo Ve Black Hat Seo

                                                    

Seo çalışmalarında iki grup vardır. Birinci grupta kullanıcıya fayda sağlayan, kullanıcı dostu, hile barındırmayan seo tekniği bulunur. Bu seo türüne White Hat Seo denir. Diğer grupta kullanıcı için bir anlam ifade etmeyen tek amacı arama motorlarında üst sıralarında olmak olan işlem türü bulunur. Bu türe Black Hat Seo denir.

White Hat Seo nedir?

Kullanıcı dostu olan White hat seo arama motorlarıyla uyum içerisindedir.  Bu seo çeşidi uzun vadede sizlere çok fayda sağlar. Ayrıca arama motorları tarafından ceza yemenize mani olur. Bu sebeple dürüst davranmak ve arama motorlarını kandırmaya çalışmamak aynı zamanda emek hırsızlığı yapmamak önerilebilecek tavsiyedir. Eğer bir seo firmasıyla çalışmayı düşünüyorsanız çalıştığınız firmanın White hat arama motoru pazarlaması yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde kendinizi karanlık tarafta bulabilirsiniz. Böyle bir durumda tekrar eski durumunuza dönmeniz bazen çok uzun zaman alır. Dürüst şekilde yapacağınız seo çalışmaları uzun vadede sizlere büyük yarar sağlayacaktır. Bu yüzden White hat seo güvenli bir limandır ve süreç içerisinde size kar sağlayacaktır. Google kandırılmayacak kadar zeki bir algoritma yapısına sahiptir. Kandırmaya çalışmanız sizi açığa çıkaracak ve çalışmalarınız zarar görecektir.

White Hat Seo Teknikleri Nelerdir?

İçerik Oluşturma : White Hat seo tekniklerinden belkide en önemlilerinden bir tanesi içeriktir. İçerik yazarken doğal olun kopya içeriklerden kaçının. Aynı şeyi sürekli tekrarlamayın. Sitenizin konusuyla alakalı alt katagoriler oluşturun. Sitenizde ki doğal ve güzel içerikler sitenizin otoriter olmasını sağlar. İçerikte anahtar kelimelerin doğru kullanılması da önemlidir.

Link Oluşturma: Yapacağınız iyi içerikler sitenize linkleride çekecektir. Yeni sayfalar yazmanız bu açıdan önemlidir. Ayrıca sitenizdeki backlinkleri arttırmak için White hat seo tekniklerinden faydalandığınıza emin olun. Parayla link veren kişilerden uzak durmanızı öneririz. Kötü spam yapan çevrelerden uzak durunuz.

Black Hat Seo Nedir?

Bahsettiğimiz gibi bu yöntem spam oluşturmaya neden olur. Arama motorları tarafından cezalandırılmanızla sonuçlanabilir. Hizmet şartlarını ihlal ederek bu yöntemle üst sıralara çıkmak amaçlanır. Aramam motorlarının şartlarına aykırı olan bir durumdur. Black Hat Seo yaparsanız bu durum Google tarafından fark edilir. Sonrasında Google filtrelerine düşersiniz. İlerleyen yazılarımızda bu filtrelerden de bahsedeceğiz.

Öncelikle kişi yaptığı işi ne için yaptığını bu noktada sormalıdır. Çünkü black seo yönteminde kullanıcıya sağlanan bir fayda yoktur. Hile ile üst sıralara çıkmak amaçlanır. Kullanıya hiçbir değer katılmaz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*