Bir Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır?

güvenlik
güvenlik

 

 

Saldırgan web sitenizde kullandığınız bir SCRIPT/Temanın yanlış kodlanan veya herkese açık olarak oluşturulan dosyaları , sitenizden alabilir ve bu güvenlik zaafından yararlanarak dosyalarınızı çalabilir ve değişiklik yapabilir. Web sitenizin saldırılardan korumak için aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

 

 

 

2.Dosyaların CHMOD değeri ne olmalıdır?

 

Dosyaların CHMOD değeri 404 , klasörlerin CHMOD değeri 505’de sabit durmalıdır. Eğer sunucu tarafından otomatik olarak girilmesi gereken bir değer var ise dosyaların 604 , klasörlerin CHMOD değeri 705’de sabit kalmalıdır.

 

güvenlik

 

3.FTP , ADMİN paneli şifreleri ne olmalıdır?

 

İyi ve performanslı bir şifre oluşturmak her zaman sizin elinizdedir. Güçlü bir şifre kombinasyonu harf, rakam olarak oluşturulur. FTP , MYSQL , ADMİN paneli şifreleriniz birbiri ile asla uyuşmamalıdır.

 

 

 

4.Örümcek botlardan nasıl gizlenilir?

 

Ftp’den PUBLIC_HTML dosyasının içine .HTACCES adında dosya oluşturmalısınız. .HTACCES dosyası sitenizin örümcek botlar tarafından taranmasını engellemektedir. .HTACCES dosyasının içine şu kodları ekleyin.

 

PHP_FLAG REGISTER_GLOBALS 0

 

PHP_FLAG REGISTER_GLOBALS OFF

 

 

 

5.Eklentilerin zararları nedir?

 

Günümüz de ücretsiz olarak paylaşılan , çoğu eklentinin genellikle yazılım veya tema açığı bulunmaktadır. Sitenizde 2’den fazla eklenti kullanmayın ve WAREZ eklentilerden kaçının.

 

 

 

6.SSL Sertifikası önemi nedir?

 

SSL sertifikası sitenize girilen verilerin , her zaman şifrelenmesinde yardımcı olacak ve saldırganı etkisiz kılacaktır.

 

 

 

7.Yedek tutmanın yararı nedir?

 

Bilgisayarınızda eklentilerinizin , temanızın , kullanıcı dosyanızın her zaman bir yedeği bulunmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*