Web Sitemiz İçin Backlink Çalışması Nasıl Olmalı

Web Sitemiz İçin Backlink Çalışması Nasıl Olmalı (1)
Web Sitemiz İçin Backlink Çalışması Nasıl Olmalı (1)

 

Backlink çalışması yaparken bu çalışmayı belirli bir düzen ve plan dahilinde yapılması gerektiğini önceki yazılarımzıda sizlere anlatmıştık. Yanlış yapılan backlink çalışması bize yarar yerine zarar getirir. Çalışmamız alt sayfalara düşer ve değer kaybederiz. Hiç kimse emeğinin çöpe gitmesini istemez.

Google yaptığı güncellemelere ayak uydurmaz ve aynı şeyleri devam ettirdiğimiz taktirde seo çalışmaları sitemize zara verir. Bu türden durumlara maruz kalmamak için ;

  • Link aldığımız sitelerin sitemizin konusuyla alakalı olmasına özen göstermeliyiz,
  • Doğal bir backlink çalışması yapmalıyız. arama motorlarınca çalışmalarımız doğal görülmelidir. Aksi taktirde Google gibi arama motorlarının filtrelerine düşebiliriz.
  • Çalışmalarımızı zamana yayarak doğal bir proje üretmeliyiz.
  • Örnek vermek gerekirse kalite yönünden düşük 80 -100 siteden link almak yerine 8-10 tane Sitenizle alakalı kaliteli içeriklerde sahip siteden link almak daha faydalıdır.
  • Aldığımız linklerin ömürlük daimi olmasına gayret edilmelidir.
  • Link aldığımız sitelerin içerik yapısının kopya olmamasına özen göstermeliyiz.

Son yapılan Google güncellemesi sonrası kuvvetli sitelerden kendi sitemize aldığımız backlinklerin yanında link ağı kuracağımız ikincil bir siteye ihtiyacımız olacak. İkincil siteyi kaynak sitemiz olarak adlandırabiliriz. Bu kaynak siteye aynı şekilde sağlam backlink sağlamalıyız. Sonrasında gelişen kaynak site ile ana sitemize link çıkışı vererek daha güçlü bir yapı oluşturmalıyız.

Backlink ağı kurarken çeşitlilik esas olmalıdır. Yani forum sitelerinden alınan linkler, farklı sitelerden alınan tanıtım yazıları, sosyal ağlarda alınan backlinkten gibi çok çeşitlilik esas olmalıdır.

Burada ana önemli nokta tek tip backlinkten kaçınmak ve çeşitli link yapılarına yönelmek olacaktır.

Site dışı seo çalışmalarında en güvenilir kaynaklar aslında kendi bildiğimiz kaynaklardır. Bunu  kendi sitelerimizden link alarak gerçekleştirebiliriz. Ancak bu kadar çeşitte sitelere hepimiz sahip olmayayız. Bu durumda dışardan link almaktan başka yol yok. Ancak bizler bu sürede kendi sitelerimizi oluşturmaya gayret etmeliyiz. Çünkü kendi kaynak sitelerimizin olması ayrıca bizim için güven demektir

Bir diğer yöntem ise ilk ifade ettiğimiz tablo 1 e benzer bir yoldur. Bu yöntemde kaynak sitelerimiz yine birbirlerine backlink sağlayacak. Böylece sitelerimiz güçlenecek. Sitelerimizden bir tanesi ise ana sitemize link çıkışı sağlayacak.

  1. Kaynak sitemize diğer sitelerden ağ oluşturarak link vereceğiz ve son olarak 1. Kaynak sitemizden ana sitemize link vereceğiz. Bu şekilde yaparak 3 5 siteden ayrı ayrı alacağımız link yerine 1 siteden kaliteli bir link almış oluruz. Bu linkin etkisi diğerlerine oranla daha çok olacaktır.

Link inşası tamamen planlı bir çalışmayı ve koordinasyonu ifade eder. Bu süreçte sabırla çalışmanız gerekir.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*