Türkiye’nin Micro Uydusu 2025’te Yörüngede Olacak.

Türkiye'nin Micro Uydusu 2025'te Yörüngede Olacak.
Türkiye'nin Micro Uydusu 2025'te Yörüngede Olacak.

 

Dünyada hızla ilerleyen ileri teknoloji ve mühendislik yapıları, aynı şekilde ülkemizde de hızla devam etmekte. Özellikle Türkiye Micro Uydusu çalışmaları neredeyse sonra doğru yaklaşmakta. Bu sayede diğer ülkeler gibi, ülkemizin de uydu fırlatma sistemi olmuş olacak. Haber detayı için tıklayın!

Türkiye’nin Micro Uydusu Fırlatıldı.

Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı ve bu alanda hizmet veren ROKETSAN şirketi arasında yapılan yetkilendirme neticesinde gereken çalışmalar start verdi. Başlanan çalışma 7 ayını geride bıraksa da halen bir takım önemli incelemeler devam etmekte. ROKETSAN Micro Uydusu şirketin yaklaşık iler, düzey 40 kişilik mühendis ekibiyle sürmekte. Sanayi Başkanlığı bu projeye gerektiği kadar önem vermekte ve gereken tüm alt yapıyı sağlamakta. Öte yandan geçtiğimiz gün projenin benzeri olan ve yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda olan çalışma, meraklıları için Paris Airshow’da sergilendi.

Türk Yapımı Micro Uydusu Ne İşe Yarar?

Yapımına uzun zaman önce başlanan ve ROKETSAN firması tarafından yapımına devam eden Micro uydusu, geride bırakılan 7 aya rağmen çalışmaları sürdürülüyor. Peki bu Micro Uydusu nedir? ne işe yarar? Kısaca açıklamak gerekirse, yapılacak olan bir uydunun fırlatma sistemi diyebiliriz. Yani tasarlanan ve üretilen bir uyduyu fırlatmak için, belirli bir mekanizma gereklidir. Bu mekanizmada ROKETSAN tarafından geliştirilen Mikro Uydu Fırlatma Sistemi olmaktadır. Tamamen devlet tarafından istenilen bu proje, bitimi hakkında her ne kadar kesin bir tarih verilmemiştir. Uzmanların yaptığı tahminlere göre 2015 yılında yörüngede olacağı gözlenmektedir.

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi

Mühendislik alanında sürekli gelişmeler yaşayan ülkemizde, özellikle bazı özel kuruluşlar büyük yatırımlar gerçekleştirmekteler. Bu yatırımlar tamamen devletin kontrolü ve gereksinimlerine göre hız verilmektedir. Bazı yerli firmaların yaptığı atılımlar tamamı ile ülkemizin yapacağı projeleri sürdürmekteler. Son yılların en büyük projesi olan ve ROKETSAN yaptığı açıklamada Türkiye’nin Micro Uydusu 2025’te Yörüngede Olacak. Uzay ve uydu teknolojileri bakımından sürekli geliştirilen gereksinimler arasında, uydu fırlatma sistemi ilk akla gelen sistemlerin başında gelmektedir. Teknoloji ve daha farklı konular için dijitalin50tonu.com teknoloji sitesini ziyaret edebilir daha kapsamlı haberler inceleyebilirsiniz.

Diğer içerikler: dijitalin50tonu.com

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*