Torna Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Günümüzün en güzel ve geçerli mesleklerinden biri de tornacılıktır. Öyle ki, bir makine atölyesine ya da araba tamiri dükkanına girdiğiniz zaman ilk göze çarpan torna tezgahlarıdır. Torna, aslına bakıldığında tamirin her alanında kullanılan malzemelerdir. Genellikle bu tür makineler madenlerde torna edilmektedir. Yani madenlerin silindir haline gelmesine vesile olacaktır. Elbette ki torna aletlerinin ve makinelerinin daha pek çok işte kullanıldığını söylemek de mümkündür. Ancak ana kullanım alanları madenlerin delinmesini sağlamaktır. Bu delikler maden yüzlerinin düzelmesini sağlamak ve kimi zaman da vida açmak için tercih edilmektedir. Torna makinelerinin temel çalışma prensiplerine bakıldığında, en önemli parçanın ayna olduğunu söylenebilmektedir. Çıkarılan maden parçaları tornaların ayna denilen kıskacı ile sıkıştırılmaktadır.

Torna içerisinde yer alan maden parçası maden parçasının dönmesini sağlayarak döndürür. Tornanın bir diğer önemli parçası da, keskidir. Keski kalemler, maden parçasının dönerek, madenlerin üzerinden talaş çıkmasına yardımcı olur. Bu da işlenen parçanın farklı bir şekle girmesine vesile olacaktır. Tornalama işlemi aslına bakıldığında oldukça basittir. İki hareketin birleşimi şeklinde yapılan işlemler olarak tanımlama yapmak da mümkündür. Tornaların iş parçasının dönmesiyle birlikte, takımın ilerleme hareketi, tornalamanın temel çalışma prensipleri olarak bilinirler. Genellikle takımı ilerleme hareketi, tornanın iş parçalarının ekseni boyunca ilerleyebilecektir. Yapılan bu işlem parçaların çaplarında da önemli oranda değişiklik olmasına neden olacak, istenilen ölçünün elde edilmesine olacaktır.

Tornalama işlemi yapan firmalar genellikle boyuna tornalama, alın tornalama ve de profil işleme şeklinde 3 farklı işlemi tercih etmektedir. Tornalama cihazlarının ana çevresinde bulunan kısım bilindiği gibi gövde olarak nitelendirilir. Gövdenin sol kısmında bulunan cihazlar ise makinenin çeşitli hızlarda çalışmasını sağlayan önemli parçalardır. Bu parçaya kafa ismi verilir. Kafa denilen kısımda elektrik motorunun dişlileri yer alır. Bu dişliler çalışma performansına göre hız değiştirebilmektedir. Fener mili de tornalamanın en önemli parçaları arasında yer alır. Tornalama işleminin Alkan Torna gibi güvenilir yerlerde yapılması da çok önemlidir. Çünkü, yanlış bir işlem, malzemenin ziyan olmasına neden olabileceğinden düzgün yerlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*