Sivilce Nedir, Nasıl Oluşur?

Defineli Batak Nedir, Nasıl Oynanır_ (1)

 

Sivilce tıptaki ismi ile akne olarak da nitelendirilebilmektedir. Cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte oluşmaktadırlar. Tıkanan cilt üzerinde yağ bezleri oluşur. Dermatolojik bir rahatsızlıktır. Genel olarak ergenlik dönemlerinde görülmekle birlikte, yaşamsal standartlara bağlı olarak da meydana gelmeleri mümkündür. Eğer zamanında tedavi edilmezlerse, ilerleyen süreç içerisinde cilt üzerinde delikli lekelerin gelmesine de sebebiyet verebilmektedir. Ancak doğru tedavi yöntemi ve de doğru beslenme tekniği ile sivilcenin cilt üzerindeki olumsuzluklarından kolayca kurtulmak mümkün olacaktır. Peki sivilce nasıl oluşur? Sivilcelerin tedavisi nasıl yapılıyor? Sivilce izlerinden kurtulmak için neler yapılması gerekli? Merak edenler için işte tüm detaylar…Sivilcelerin genellikle ergenlik döneminde oluştuğundan bahsetmiştik. Ancak günlük yaşamın getirmiş olduğu stres, sürekli kaygı, dur durak bilmeksizin yoğun bir tempoda çalışma, uyku düzensizliği, kötü beslenme alışkanlıkları ve beslenmede meydana gelen düzensizlikler de sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir.

sivilce.net
sivilce.net

Yoğun olarak ergenlik döneminde görülen bir rahatsızlıktır. Usulüne uygun bir şekilde tedavi etme süreci gerçekleştirilmediğinde, cilt üzerinde onarılması bir hayli zor olan hasarlar bırakmaları mümkündür. Bilindiği gibi ergenlik döneminde insanların hormonlarında önemli bir değişiklik meydana gelir. Bu durum herkeste olmasa da bazı kişilerde sivilceli yüz ya da vücut olarak kendisini gösterebilmektedir. Cilt üzerindeki bu istenmeyen görünüm, insanların günlük yaşantılarını da olumsuz derecede etkileyecek nitelikler taşımaktadır. Ayrıca yağ oranı yüksek yiyeceklerin aşırı derecede tüketiliyor olması sonunda da aşırı derecede yağ bezleri salgılanabilir. Buna bağlı olarak da sivilcelenmede artış meydana gelebilir. Cilt üzerindeki ya da vücuttaki yağlanmanın artmasına paralel olarak da yağ bezleri büyür. Büyüyen yağ bezleri sebum üretiminin de artmasına neden olacaktır. Vücuttaki sebum üretiminin artmasıyla birlikte ciltte kızarık bir görünüm oluşur. Bu da çoğu insanın hoşlanmayacağı tarzda ve günlük yaşamı olumsuz etkileyecek nitelikte görüntülerin meydana çıkmasına neden olacaktır.

Sivilce ve akneler zamanla doku zedelenmesi problemini de ortaya çıkarabilmektedir. Doku zedelenmeleriyle birlikte yağ folikülleri ortaya çıkar. Biriken yağ genellikle cildin derinliklerinde yer alır. Bu nedenle çıplak olarak görülmeleri mümkün değildir. Yağlı cilt üzerindeki sivilce ve de aknelerin sıkılmasıyla birlikte gözeneklerde boşluklar meydana gelmektedir. Bu aslına bakıldığında sivilce ya da aknenin sıkıldığı alanda delik bir görüntü oluşmasına neden olur. Sivilce tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi sürecindeki hastaların çok uzun süreler boyunca sabırla beklemesi gerekir. Ayrıca yağlı cilt üzerinde oluşan sivilcelerin büyük bir kısmı tıbbi anlamda en uygun tedavinin uygulanmasıyla birlikte izlerin ortadan kalkmasına olanak sağlarken, bazı durumlarda da kalıcı izlerin oluşması kaçınılmaz olacaktır. Sivilcelerin patlatılmasıyla birlikte oluşan sıvı bilindiği gibi cildin diğer bölgelerine de yayılır. Bu da mikrobun ve yağ moleküllerinin cildin sağlam taraflarına da bulaşmasına ortam hazırlayarak, yeni sivilcelerin oluşumunu tetikler. Bu nedenle sebebi her ne olursa olsun cildinizde eğer ciddi anlamda bir sivilce ya da akne oluşumu söz konusu ise kesinlikle patlatmamalısınız.

Sivilceli cilde sahip olan insanların yapması gereken bir diğer önemli şey de cilt temizliğine özen göstermek olmalıdır. Cildinizi her ne kadar iyi temizlediğinizi düşünseniz de bazı durumlarda yine sivilce oluşumuna engel olamazsınız. Bu nedenle cilt tipinize en uygun temizleyicileri bularak hem sabah hem de akşam saatlerinde bol su ile yıkama işlemini ihmal etmemenizde fayda olacaktır. Aynı zamanda günümüzde seri üretimi devam eden sivilce maskeleri ile de tertemiz bir görünüm yakalamanız mümkündür. Böylece ilerleyen süreç içerisine cildinizde meydana gelecek olan hasarları da tamamen ortadan kaldırmanız kaçınılmaz olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*