Seo açısından Görsel Ve Video Optimizasyonu

Seo açısından Görsel Ve Video Optimizasyonuası (1)
Seo açısından Görsel Ve Video Optimizasyonuası (1)

                                          

Yaptığımız web sitemize eklediğimiz resimler, fotoğraflar yada videolar sadece sitemizi ziyaret eden kullanıcılar için değil arama motorlarını etkilemek açısından da son derece önemlidir.

Arama motorları içerisinden Google ve yandexin görsel arama özellikleri bile görsellere yönelik site içi seo yapmamıza neden olabilmektedir. Ayrıca görsel çalışmalar site içi seo çalışmalarını tamamlayan bir nitelik taşır.

Sitelerimizde özgün yazılarımız yanında kullandığımız görsel çalışmalar ziyaretçiler için bir göz zevki oluşturur. Bu sebeple yazılarımıza ekleyeceğimiz görseller dikkatlice seçilmeli ve özgün olmasına dikkat edilmelidir. Yazılarımızda dikkat ettiğimiz ve seo açısından vazgeçilmez olan özgünlük, aynı şekilde resim konuları içinde geçerlidir. Özgün olmak böylece farkındalık ve farklılık oluşturmak başlıca hedefimiz olmalıdır.

Ekleyeceğiniz resimseli içeriklerin sayısı büyük önem arz eder. İçeriklerinizi daha iyi anlatabilmek ve daha anlaşılır olmak için görsel kullanmalıyız ancak bu konuda abartıya kaçmamalıyız. Çok sayıda görselden oluşan içerikler kullanıcılar tarafından içerikten uzak bulunur ve pek kabul görmez. Ayrıca arama motorlarınca da beğenilmez. Ayrıca çok sayıda resim sayfalarınızın geç açılmasına da sebep olur.

Arama motorlarının botları resimleri olduğu gibi görmezler. Resimlerdeki alt metinleri okurlar. Buradaki bilgiler dahilin de resimlerin ne anlama geldiklerini anlamaya çalışırlar. Bu yüzden eklenen görselleri açıklamalı, başlıklarını yazmalı ve görselin boyutlarını belirtmeliyiz. Resimlerinizin isimlerini mutlaka içeriğinizle alakalı olarak girmelisiniz. Resim. jpg, dcım001.jpeg şeklindeki resim adları arama motorlarınca anlaşılmaz. Bu yüzden içeriğinize göre görselinize isim koymalısınız. Ör: seo-çalışması.jpg, seoda-görsel-önemi.jpeg gibi. Bu şekilde çalışmalarınız doğal görünecek ve arama motorlarınca anlaşılır oalcaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*