Oyun Sektörünün Tarihsel Gelişimi

Oyun Sektörünün Tarihsel Gelişimi (1)
Oyun Sektörünün Tarihsel Gelişimi (1)

Günümüzün eğlence anlayışı içerisinde bilgisayar oyunlarının kuşkusuz ki yeri oldukça geniş bir konumdadır. Genel manada incelersek oyun kültürünün kökeninin çok eskilere kadar dayandığını görebiliyoruz. Yakın tarihimizde ülkemizin hemen her yerinde çocuklar mahallerinde, bulundukları sokaklarda yada parklarda toplu halde oyunlar oynar ve bu sayede eğlenirlerdi. Ancak teknolojinin ve dönemin değişmesiyle birlikte çocuklarda eğlence anlayışı da değişti ve oyunlar daha çok dijital platformlara taşındı. Artık oyun denildiğinde ilk akla bilgisayarlarda, tabletlerde, konsollarda oynanan bilgisayar oyunları gelmektedir. Çocuklar böylesine geniş bir oyun denizi içerisinde gönüllerince eğlencenin tadını bu şekilde rahatlıklar çıkarabiliyorlar.

Gerçekleşen bu değişim tüm dünyada yepyeni sektörlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu durum ülkemiz içinde de yeni bir sektör doğmasına neden oldu. Oyun üreticileri açısından bakarsak Türkiye bu pazarda önemli bir yere sahiptir. Buda bize ülkemizde dijital oyun sektörünün ileri derecede olduğunu gösteriyor. Özellikle son yıllarda kamu desteğiyle birlikte yerli oyun üretici firma sayısı ülkemizde gözle görülür şekilde artmıştır.

Ülkemizde pek çok oyun pazara sunulurken bu oyunlardan bazıları çocuklar tarafından çok sevilip tutulmuş, bir kısmı ise rağbet görmemiştir. Minecraft 2d oyunu bunlardan beğenilenler kategorisinde yer almaktadır. Bu oyunu hemen herkes bir şekilde duymuştur. Özellikle popüler zamanlarında tv lerde pek çok kez reklamları yayınlandı. İnternet üzerinden dileyen herkes bu oyunun iki boyutlu versiyonuna kolaylıkla ulaşabiliyor. Oyundaki amaç minecraftın ilk versiyonunda olduğu gibi inşaalar yapmak ve tatbikî hayatta kalmaktır.

Pek çok oyuna artık online ulaşabilirsiniz

Geçmişe dair pek çok oyun teknolojinin geliştiği bu dönemde parmaklarınızın ucunda. İster flash oyun isteyin isterseniz 90’lı yıllarda oldukça meşhur olan atari oyunları olsun… Hepsine bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Çocukluğunu 90’larda ve 2000’lerde geçirmiş olanlar için harika bir nostalji yapmak mümkün. Bu sayede çocukluğunuza dönebilirsiniz. Tsubasa ile şampiyonluğa mı koşmak istiyorsunuz? Ya da daha çok mustafa olarak ülkemizde ismini duyurmuş cadillac dinosaurs (mustapha) oyunuyla düşmanlarınızı yok edebilirsiniz. Veya askeri tarzda oyunseverler için nostaljik tank oyunuyla kalenizi korumanız mümkün. Artık tüm bunlara ulaşmak çok kolay.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*