Mars’a Gitme Aracı Motorları Tamamlanıyor!

mars
mars

 

Teknolojik imkanların ciddi anlamda gelişiyor olması yeni bir yaşam alanı keşfetme isteğini de beraberinde getirmiştir. Öyle ki insanların ve özellikle de uzay bilimi çalışanlarının bu konuda çok önemli gelişmeler kaydettikleri ve de yeni bir gezegen keşfetmek yolunda çeşitli teorilerin ve öngörülerin ortaya atıldığı görülmektedir. Bilindiği gibi özellikle de son dönemde uzay bilimi ile uğraşan Amerikalı bilim adamları yakın gelecekte Mars’a seyahat etmenin mümkün olacağını ileri sürmüşlerdir. Fakat o dönemlerde bu sadece ispatlanamayan bir tez olsa da günümüzde geliştirilen motorlar sayesinde sadece hayal edilen bir dünyaya insanların da, kolayca gidip gelmeleri son derece kolay olacak gibi görülmektedir. Peki, Mars’a gitmek için özel olarak dizayn edilen aracın özellikleri nelerdir? Mars’a gitmek için dizayn edilmiş araç motorları nasıl çalışıyor?

Geçtiğimiz aylarda Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi yani en bilinen adı ile NASA,  insanları mars gezegenine götürmeye vaat eden aracın test işlemlerini gerçekleştirmişlerdi. Bu test sonucunda ortaya çıkan gelişmeler ise gerçek anlamda umut dolu ve de oldukça şaşırtıcı! Çünkü elde edilen bilgilere göre insanlar ilerleyen yıllarda kolayca mars ve dünya arasında seyahat gerçekleştirme imkânı elde edebilecektir. Üretimi neredeyse tamamlanmış olan jetin testi esnasında ise çok büyük teknolojik gelişmeler kaydedilmiştir. Yapılan test neticesinde bilim insanların başarılı bir üretime imza attıkları görülürken, insanlık içinde heyecan uyandırıcı bir imkân daha yaratılmış oldu.

NASA’nın kaydetmiş olduğu gelişmelere göre bilim insanlarının özenle üretmiş olduğu bu jette kullanılmış olan motorlar, bugüne dek kullanılmamış olan ve dünyanın da en güçlü iticilerine sahip olan bir güce sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Mars’a gidecek olan jet motorlarının modeli ise RS-25 olarak biliniyor. Tam olarak 500 kişinin izlemiş olduğu bu test, son derece başarılı sonuçlandırılmış olmakla birlikte, NASA’nın uzay konusundaki başarı ve deneyimleri bir kez daha kanıtlanmış oldu. İlerleyen süreç içerisinde üretimi tamamlanan jet ile birlikte Mars’a bir yolculuk gerçekleştirilip,  gerçekleştirilmeyeceği de merak konusu olmaya başladı. Yakın gelecekte bu konuda çok daha net açıklamalar gelecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*