Lokal Seo Nedir? Nasıl Lokal Seo Yapılır?

Lokal Seo Nedir_ Nasıl Lokal Seo Yapılır
Lokal Seo Nedir_ Nasıl Lokal Seo Yapılır

                                           

Seo çalışmalarınızı içerisinde bulunduğunuz durumlara göre katagorize etmeniz gerekir. Anlatacağımız lokal seo da bu durumu açıkça ifade eder. Üstelik lokal seo çalışmalarınız ile daha kısa sürede daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Seo çalışması yaparken genel kelimeler yerine yerel kelimeler tercih edildiği için arama oranları düşmektedir. Durumu örnekle açıklamaya çalışalım.

Bir iş yeriniz olduğunu düşünelim ve işyeriniz Türkiye’nin herhangi bir şehrinde. Akçay’da bir doktorsunuz, örneğin göz doktoru. Bir web sitesi yaparak kendinize yeni müşteriler arıyorsunuz. Aradığınız kitle çoğunlukla Akçay bölgesinden olmalıdır. Yani bulunduğunuz bölge ve civarı olmalıdır. Siz yükselmeye göz ya da göz doktoru kelimelerinde yükselmeye çalışıyorsanız yapacağınız bu işlem hedef açısından mantıksız olacaktır. Akçay ya da Balıkesir dışından arama yapanlar sizin hedef kitleniz değildir. Bu yüzden yaptığınız yöntem yanlış olacaktır. Hedef kelimeniz yani yükselmeye çalıştığınız kelime Akçay göz doktoru olsa sizin için çok daha hedef kitleye ulaşmak mümkün olacaktır. Enerjinizi bu sekilde harcar ve seo çalışması yaparsanız başarılı olursunuz. Kısa sürede yükselirsiniz. Üstelik bu şekilde daha az maliyet olacaktır. Lokal seo yöntemini;

  • Google haritalar
  • Yahoo haritalar
  • Yelp
  • Yellow pages
  • Foursquare

Kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yazılarınızın başlıklarında seo çalışmaları çerçevesinde değerlendirmelisiniz. Başlık ve açıklama kısmında anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Bu şekilde lokal seo nedir sorusunun en iyi cevabını sonuç olarak alabilirsiniz.  Örneğin göz doktoru Ahmet, Akçay da göz konusunda en iyisi biziz…

 Google nasıl indexleme yapar?

İndexleme sitenizin arama motorları tarafından taranması ve dizinlere eklenmesi demektir. İyi bir seo çalışması yapabilmeniz için arama motorları nasıl indexleme yapar? Bunu anlamamız gereklidir. Arama motorları içerisinde en büyüğü Google dur. Google da yine botları yardımı ile sitelerimizi tarar,derler,düzenler ve dizine kaydeder. Bunu gerçekleştiren 3 çeşit botu vardır. Bu botlardan bizi ilgilendiren yeni başlayanlar için deepcrawl ve freshbot tur. Botların sitelerimizi tarayabilmesi için robots.txt dosyalarının sağlıklı olması gerekir. Bazen yapılan kodlama botların siteyi ziyaretini engeller. İlerleyen yazılarımızda robots.txt dosyası hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Sitenize yeni bilgiler eklediğinizde ilk gelen bot freshbottur. Freshbot sitenizi taradıktan sonra indexleme yapar. Sitenizdeki hareketlenmeye göre freshbot günde 3 5 kez sitenize ziyaretçi olur. Yine bu bot sayesinde sitenizdeki linkler veritabanına kaydedilir ve Deepcrawl için hazır hale getirilir. Bu işlem sonrasında Deepcrawl botu sitenizi 1 hafta içerisinde ziyaret eder ve indexlme yapar. Bu sebeple Deepcrawl botu çok önemlidir.

Diğer Google boyu ise daha çok internet üzerinden para kazanmak isteyenler için hazırlanmış olan adsense botudur. Reklam veren webmasterlar bu bot sayesinde içeriklerindeki yazılarına göre reklam alırlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*