Linkler ve Linklerin Kullanımı

Linkler ve Linklerin Kullanımı
Linkler ve Linklerin Kullanımı

                                                

Bir site içi Seo çalışmasında önemli sayılabilecek belki de çok öneme sahip yapılardan bir tanesi linkler ve bu linklerin kullanımıdır. Linkler içerisinde bulunan karmaşık sayılar ya da anlamsız yazılar arama motorları açısından olumsuz çalışmalardır. Bu sebeple hatalı link yapılarından kaçınmalısınız. Örneğin

http://www.sizeadınız.com/?d=256895 tarzında bir site adresi hatalı bir linktir. Bu şekilde karışık link yapılarından sakının.

http://www.siteadınız.com/seo-çalışması doğru bir linktir. Linkleriniz bu şekilde anlaşılır olmalıdır.

Kısacası siteleriniz için oluşturacağınız link yapısında gereksiz harf, kelime manasız sözcükler kullanmayın. Ayrıca oluşturacağınız alt sayfa linkleri de sitenizin sayfa başlıkları ile alakalı olmalıdır. Ayrıca gereksiz uzun linklerden kaçının. Domain alırken alan adınızı nasıl kısa tutuyorsanız oluşturacağınız başlık ve linkleri de kısa tutmaya çalışın.

Link Uzantıları Ve Yapısı

Site içerisinde yapılan Seo çalışmalarında link uzantılarını anlamak Google’ın yapmış olduğu son güncelleme sonrası daha da zorlaşmıştır. Sizlere tavsiyemiz linklerin artık kısa kullanımı gerektiğinden ve yalın bir dil kullanımı gereksinimi sonucu hiçbir uzantı kullanmamanız olacaktır. Bir site PHP ile yazılırsa link uzantıları farklı olur. Bu farklılığı. htcaccess ile giderebilirsiniz.  Bu yüzden site hangi diile oluşturulursa oluşturulmuş olsun linkleri yaparken hiçbir uzantı kullanmayınız.

Uzantıların Seo açısından hiçbir avantajı yoktur. Bu sebeple uzantıya kafa yormanıza pek gerek yok. Bizler linklerin kısa olması için özen gösterirken birde link sonuna 3 5 harf eklemek gereksizdir.

Dâhili ve Harici Link Kullanımı

Sitelerinizde dâhili link kullanmak sizlere fayda sağlayacaktır. Site içi döngü yönünden çeşitlilik katar. Arama botlarının istediği yapıyı bu sayede kurabilirsiniz. Dâhili link sayesinde web sitenizde hiyerarşik bir yapı oluşturup botlar için anlaşılır bir kod yapısı yapabilirsiniz. Bütün bunların yanında genel Seo puanına katkı sağlamış olursunuz. Sayfanızdaki herhangi bir içerikte başka bir sayfayla ilgili dâhili link kullanmaya yönelmeğe özen göstermelisiniz.  Yani bir alt sayfadan başka bir alt sayfaya link verin. Verilen linkler konusunda abartıdan kaçının. Yerinde yapılacak dâhili linklendirme sayesinde arama motorlarının gözünde kararlılık gösteren bir site olarak göze çarpacaksınız.

Site içerisinde bir dâhili link ağı oluşturma çok dikkat isteyen bir konudur. Bu yüzden vereceğiniz azami çaba site dışına vereceğiniz çabalardan az olmamalıdır. Yazarlar tarafından yapılan en büyük yanlış sadece an sayfadan link çıkışı gerçekleştirmektir. Alt sayfadan alt sayfaya verdiğiniz linkler ayrıca ana sayfa üzerinden de ulaşılabilir olmalıdır. Bu şekilde yaparsanız Seo puanınız olumlu yönde etkilenecektir.

Alt sayfanıza birçok sayfadan ulaşılabilmesi kullanıcılar açısından da arama motorları açısından da önemli ve pozitif etki yapan bir durumdur. Bu sayede link akışınız düzenli olur ve Seo puanınız artar.

Ancak link verirken sırf link olsun diye bağlantı kurmamak gerekir. Sayfalarınız arasında kuracağınız bağlantıların gerekli olup olmadığını öncelikle karar vermelisiniz. Kısacası gereksiz bağlantılardan kaçının. Yapacağınız olumsuz ve yanlış işlemler arama motorlarının süzgecine takılır ve sizi not ederler. Bu yüzden mantıklı ve size saçma gelmeyen işlemler yapmaya çalışın.

Sitenizin içerisinde yapacağınız link sayısı konusunda net bir sayı yoktur. Ancak 40 50 arası ideal bir rakamdır. Ancak bu sayı genel kabul gören bir sayı değildir. Ortak bir görüş olarak değerlendirilebilir.  Ancak yaptığınız sitenin içeriğine göre bu sayı çok fazla olabilir yaptığınız çalışma linklendirme gerektiren bir içeriğe sahip olabilir bu durumda 40 50 arasında olması gerekmeyecektir.

Diğer sitelere verilen Linkler konusunda cömert davranmaya özen gösterin. Sayfa içerisinden başka sitelere verilen linklerin çok olması Genel seo puanı açısından sizlere olumsuz olarak yansır. Sayı çok olunca bağlantı verdiğiniz sitelre olan etkide azalır. Bunun yanı sıra link verdiğiniz sitenin türü ve içerikleri de önem arz eden bir diğer konudur. Link yapısı, içeriği bizimle alakası olmayan ya da bozuk bir siteye link vermek yani bizce önerilmek dolaylı olarak bize de zarar verir. Çünkü siteyi başka kullanıcılara ve arama motorlarına önermekteyiz. Diğer tüm işlemlerde olduğu gibi başka sitelere link verme konusunda da doğallık ve sadelik önemlidir. Sitenize eklediğiniz link ile ilgili birkaç satır yazı yazmanız gerekir. İlgili siteyle ilgili bir şeyler ifade etmek doğallık sağlayacaktır. Aksi halde arama motorları bu durumu yapay olarak algılar ve gözden düşersiniz. Böyle bir durumda genel Seo puanınız da değer kaybeder. Bu yüzden site dışı link çıkışlarına dikkat ve önem gösteriniz. Rastgele çıkılar yapmayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*