Kredi Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

kredi

 

İnsanlar bazı zamanlarda nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için, bazı zamanlarda hayallerindeki konuta ya da araca sahip olmak için, bazı zamanlarda ise bir iş yeri kurabilmek için kredi çekmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde aktif bir şekilde hizmet vermeye devam eden bankaların genellikle kredi konusunda da çok yüksek faiz oranları vermedikleri gözlemlenmiştir. Faiz oranlarının çok yüksek olmaması insanlar için oldukça iyi bir fırsattır. Çünkü faiz oranlarının düşük olması, hayallerinizdeki eve, arabaya ya da herhangi bir iş yerinde patron olmaya bir adım daha yakın olduğunuzu göstermektedir. Peki kredi faiz oranları nasıl hesaplanmaktadır? En uygun krediler için hangi bankalara başvuru yapılması gerekiyor?  Kredi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle kredi hesaplama için ne kadar kredi çekileceği netleştirilmelidir. Çünkü çekilecek olan kredi tutarı genellikle kişilerin gelir oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak kişilerin ödeyecekleri aylık taksitlerin tutarı da kesinlikle hane gelirinin %50’sini geçecek kadar yüksek bir meblağda değildir. Düzenlemeler bu şekilde yapılır. Fakat bu duruma bağlı olarak da eğer ödenen başka krediniz yoksa, aylık taksitleriniz de hane gelirinizin yarısına denk gelecektir. Bu da demek oluyor ki alabileceğini toplam kredi tutarı, hane gelirinin yarısı kadardır. Aynı zamanda alınabilecek toplam kredi tutarını etkileyecek bir diğer önemli faktör de kredi notudur. Bu nedenle kredi notu düşükse yükselmek, yüksek ise de düşürmemek gerekmektedir.

Bilindiği gibi kredi notu insanların finansal bağlamdaki geçmişlerini ortaya koymaktadır. Kredi notu ne kadar yüksek ise insanların ödemeler konusunda da o kadar güvenilir olduğu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kredi notunun yüksek olması bir yandan da başvurulan kredilerin, onaylanma ihtimalinin çok daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de kredi puanının olabildiğince yüksek olması şarttır. Özellikle de en uygun konut kredisi başvurusu yapacak olanların, mutlaka kredi notlarını yükselmiş olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bankaların sunmuş olduğu avantajlı kredi fırsatlarından faydalanmak da ne yazık ki mümkün hale gelmeyecektir. Bu bağlamda daha önceden alınan kredi kartlarının da ödemesinin düzenli yapılması oldukça önemli olacaktır.

Bir cevap yazın