Keyword meta tag ve kullanımı

seo
seo

 

 

META Taglar içerisinde ilk olarak anlatılması gereken keyword yani anahtar kelime Taglaridir. Bu bölümde belirteceğimiz anahtar kelimeler hedeflediğimiz ve yükselmek istediğimiz anahtar kelimeler olacaktır. Arama motorlarına bu kısımda anahtar kelimelerimizi göstermiş oluyoruz. Bir nevi bir tercüman danışma oluyoruz.

Anahtar Kelimeler için tag kullanımı önemsiz görünebilir ancak Seo çalışmalarımız açısından vazgeçilmezi düşünülemez. Bu çalışmayı yapmanız halinde Seo Puanınız artacaktır. Anahtar Kelimeler için kod yapımız şu şekilde olmalıdır:

 

<meta name=”keyword” content=”anahtar1,anahtar2,anahtar3, anahtar4″/>

 

Şeklinde olmalıdır. Anahtar kelime seçiminde önem verilmesi gereken bir konuda en online anahtar kelimenin ilk sıraya yazılmasını.  Daha sonrada önem sırasına göre birbirlerini kelimeleriniz takip eder.

Anahtar kelime seçimi belirttirildikten sonra toplam sayısı 160 karakteri geçmeyen anahtar kelime metasi oluşturulmalıdır.  Toplam kelime sayısı ise 10 15 arası olabilir. Seçilen kelimelerin sayfa sayfa olmasına ayrıca özen gösterin.

Diğer Meta Taglar

 

Meta tag larla ilgili olarak bu dönemin artık sona erdiği söylenmektedir.  Durum her ne kadar bu şekilde olsa da anahtar kelimeler ve açıklamalar sitelerde olmak zorundadır.  Özellikle açıklama metinlerinin sitede yer alması bu konuda daha ön plana çıkmaktadır. Bunların dışında yer alan başka metalarda vardır.   Bu bölümdeki Taglar ihtiyaç dahilinde kullanılabilir.

Metalar arama motorunu bilgilendirmek için görevlidir.  Bu sebeple gereksiz bilgiler girerek arama motorlarını içerikte uzak tutmamak gerekir.

 

Author meta tag

 

Sayfanın yazarının ve iletişim bilgilerinin yer aldığı alan bu bölümdür.

 

<meta name=”author” content=”adiniz, sitemailadresi” />

 

Abstract Meta tag

 

Türkçe anlamı kısa özet olarak bilinir. Description ile ayni değildir.  Karıştırmak gerekir. Bu özelliği nerde kullanırsanız kullanın tüm sayfa için geçerlidir.

 

<meta name=”Abstract” content=”sayfaya alakalı bir özet yazın.” />

Content Language Meta Tagı

Bu tag sayesinde sayfanın lisansını belirtebilirsiniz.

<meta name=”content-language” content=”tr” />

kodu sayesinde sayfa dilini belirtebilirsiniz. Yazımızda sayfa dilinin Türkçe olduğunu belirttik. Bunun yanısıra ülke kodunuda ekleyebilirsiniz;

<meta name=”content-language” content=”tr-TR” />

Robots Meta Tagı ve kullanımı

Bu tag sayesinde arama motorlarını yönlendirebilirsiniz. Sayfadaki linklerin takibi ile alakalı bilgiler bu botla iletilmektedir. Robots tag ile content özelliği birlikte kullanılır . Daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi arama motorları sayfaları tarar dizine ekler ve linkleri takip eder. Tabiki bu işlemleri aksi belirtilmediği sürece gerçekleştirilir. Bazı arama motoru botlarının işlevlerini engellemek istiyorsak bu botu kullanabiliriz.

<meta name=”robots” content=”noindex, follow” /> bu kod sayesinde linkerin takibi talep ediliyor ancak dizine eklenmesi istenmiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*