ISO 27001 Belgesi Nedir?

iso

 

Son zamanlarda oldukça büyük talep gören belgelerden biri olarak bilinen ISO 27001, birbirinden farklı kurumların iş sürekliliğini sağlamak amacıyla büyük önem taşıdığını söylemek mümkündür. Günümüzün en önemli değerleri olan bilginin korunması amacıyla, belirli bir eğitimden geçerek, bu belgeye sahip olunabilmektedir. Aslına bakıldığında bu belgeye verilen tam isim ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesidir.  Genel olarak kurumsal bilgi güvenliğinin sağlanması konusunda insanların, yönetim süreçlerinin ve bilgi sistemlerinin tamamını kapsayan, güvenilir bir yönetim sistemi olarak bilinir. Bu belgeye sahip olan kişilerin büyük bir kısmı penetrasyon testi uygulamalarını yapmak konusunda da yetkilendirilebilmektedir. Temel amaç bilgi kaynağını en iyi şekilde korumak ve olası saldırılara maruz kalınmasını engellemektir.

ISO 27001 belgesine sahip olan kişiler ve kurumlar, ilgili taraflara büyük bir güven aşılarlar. Aynı zamanda da sistemsel bağlamda yeterli güvenlik kontrollerini sağlamak adına tasarlanan önemli bir belge olarak da görülmesi mümkündür. Bu belgenin içerik olarak kurumsal bir yapı, kurumun politikalarını, olası planlamaları, bir çok sorumluluğu, yapılacak uygulamaları ve de prosedürleri içerirler. Günümüzde beyaz şapkalı hacker olarak isimlendirilen kişilerin İSO 271001 belgesi temin etmek için çaba harcadıkları görülmektedir. Peki bu belgeye sahip olmak neden şart? Öncelikle bu belgeye sahip olan kişilerin iş bulmak konusunda herhangi bir problem yaşaması söz konusu değildir. Çünkü onlar güvenlik sağlamak konusunda uzmanlaşmış vasıfları ile ön plana çıkar.

ISO 27001 Bilgi Yönetim Sistemi’nin birbirinden farklı bir çok faydaları bulunmaktadır. Bu belge doğru, son derece güvenilir ve de geçerli bilgiler elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Oluşan olası güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına engel oldukları için zaman kaybı yaşanmasına da engel olur. ISO 27001 belgesi sayesinde kişiler fazladan iş yükünden kurtulmuş olacaklardır. Risklerin en aza indirgenmesi, iş sürekliliğinin devamlı olması, bilginin varlığının ve de gizliliğinin korunması, bilgi varlıklarının tümüne erişim sağlanması ve rekabetin artması açısından oldukça önemli bir belge olarak kendisini gösteren ISO 27001 belgesi, daha pek çok faydası ile de ön plana çıkar.

Bir cevap yazın