İnternetten alışveriş yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

internetten alışveriş

 

Alışveriş yapmak günümüz şartlarında teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte oldukça kolaylaştı. Artık pek çok kişi aradığı eşyayı internetten buluyor. İnternetten alışveriş yapma sıklığı bu sebeple giderek artıyor. Peki yapılan bu alışverişler ne derece güvenli? Güvenli alışveriş yapabilmek için online sitelerde olması gereken özellikler nelerdir?

 

Alışveriş sırasında alışveriş yaptığınız yerin güvenli olması çok önemlidir. Bir e-ticaret sitesinden ürün aldığınızda  size ait özel bilgilerinizi almaktadır. Bu bilgiler içerisinde T.C kimlik numarası ayrıca kredi kartına ait özel bilgiler bulunmaktadır. Böylesine önemli bilgileri verdiğimiz bir internet sitesinin elbette güvenli olması gerekir.Peki bir internet sitesinin güvenli olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

 

Siteyi Araştırın

Bir internet sitesinden alışveriş yapmadan önce ilk olarak yapılması gereken, bu sitenin geçmişine bakmaktır.  Alışveriş yaptığınız siteyi daha önce hiç duymadıysanız ilk olarak sitenin “hakkımda” bölümüne bakabilirsiniz. size site hakkında ön bilgi verecektir. Hakkımda kısmı sayesinde sitenin iletişim bilgilerine, hangi tarihte kurulduğu, kurucusunun kim olduğu gibi önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Site İçin Yapılan Yorumları Okuyun

Bir site hakkında fikir sahip olabilmenin başka bir yolu da siteden daha önce alışveriş yapan kişilerin yaptığı yorumları okumaktır. Böylece sizin gibi müşteri olan kişilerin aldığı ürünlerin nasıl olduğu hakkında  bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sitenin sertifikasının kontrol edin

Online bir alışverişte bir internet sitesinin mutlaka SSL sertifikası olmalıdır. Bu sertifikanın ana amacı alışveriş sırasında kredi kartı güvenliğinin sağlanmasıdır. Bir sitenin SSL sertifikasının olup olmadığını sitenin adres çubuğuna bakarak anlayabiliriz SSL sertifikalı sitelerin adres çubuğunda http ibaresi yerine https ibaresi bulunur.  Ayrıca adres çubuğunda https Yeşil olarak görünür bu durum bize sitenin güvenilir olduğu hakkında ipucu verir.

 

Kolay Şifre Tercih Etmeyin

Alışveriş sırasında bazı internet siteleri kredi kartı bilgilerinizi kaydeder.  Bu kayıt işlemi çoğu zaman kullanıcıya sorulur. çoğu kullanıcı otomatik kayıt işlemini tercih etmez ancak gözden kaçabilecek durumlarda internet sitesi kredi kartı bilgilerinizi saklar. Bu sebeple internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız kredi kartı şifre şifrelerinizi tahmin edilemeyecek zorlukta olmasına özen gösterin Ayrıca Belirli aralıklarla şifrelerinizi değiştirin

Bir cevap yazın