İnternet Sonrası Okuma Alışkanlığı…

kitap okuma
kitap okuma

İnternet okuma alışkanlığımzı değiştirdi. Peki ama nasıl? Bilindiği gibi beynimizde bir konuşmak, görmek gibi fonksiyonlara sahip bölümler mevcuttu. Yani insan beynin doğal hali okumaya uygun değildi. Bu evrimle kazanılmış bir özelliktir. Klasik basılı materyalleri okurken, beynimizin edindiği okuma alışkanlığı, çizgiseldi. Sayfayı sonuna okur ve sonrakine geçerdik. Bu okuma şekli, okunan bilginin akılda kalıcı olmasını sağlardı. Ancak internet, ve daha sonra ortya çıkan mobil cihazlarla okuma yapmak için, cihaza dokunmak, yan döndürmek, vb. gibi işlemler yapmak gerekmeye başladı. Bu noktada internetin reklam bombardımanından da mutlaka bahsetmek gerekli. Bu durum okuma sürecimizi karmaşık hale getiriken bize de yeni bir okuma alışkanlığı kazandırdı. Bu yeni okuma alışkanlığına “skimming” deniyor.

 

Skimming Nedir?

kitap okuma

Bir yazıyı anlamak için doğal olarak kelime-kelime okuyup, anlamaya çalışmak gereklidir. Ancak, internette yaptığımız okumalarda bu pek de mümkün olmamaktadır. Bu okuma alışkanlığının belirleyici özelliği, sadece yazının genel fikrini, anlamaya dönük bir okumadır.

 

Bu alışkanlığımızın değişmesinde temel sebep rahatlık veya başka bir şey değil. Bu okuma alışkanlığı, beynimizn yeni duruma, yani internet üzerinde yapacağımız okumalara uyum sağlamasıyla alakalı bir durumdur. İnsan beyni yeni durum karşısında fizyolojik bakımdan farklılık gösteriyor, değişiyor. Nörobilimciler, internet üzerinden daha fazla okuma yapan insanların beyninde farklı bağlantılar oluştuğunu görmüşlerdir. Bu ise internetten, özellikle de mobil cihazlardan sonra bütünüyle karışık hale gelen okuma sürecini basitleştirmeye yönelik bir çabadır. Tabi bu çabayı gerçekleştiren insiyatif kullanan, beynimiz. Beyin değişen okuma alışkanlığı konusunda işini kolaylaştıracak bir çözüm bulsa da içeriğin akılda kalması zorlaşmaktadır.

 

Yeni Okuma Alışkanlığına Yeni İçerik Üretimi

kitap okuma

Biliminsanları, kağıt üzerine basılı materyallerin daha akılda kalıcı olduğunu söylüyorlar. Biliminsanları ayrıca, ekrandan okunan içeriğin de kağıt üzerinde üretilenle aynı biçimde üretildiğinin altını çiziyorlar. Beynimiz yeni duruma çok hızla uyum sağlıyor. Bununla beraber beynimizin uyum sağladığı yeni okuma alışkanlığına uygun içerik üretmek biraz daha zaman alacak gibi duruyor. Skimming okuma alışkanlığına sahip olan genç nesil, ekonomiye tam manasıyla hakim olursa, buna uygun içerik oluşturma konusunda çözüm arayacakları kesin.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*