İnternet Bağımlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bağımlılık aslında yapmamızın zorunlu olmadığı halde yaptığımız şeylere denir. Örnek olarak gece tuvalete kalktığımızda aklımıza bilgisayar oyunumuz geliyorsa ve bunu merak ediyorsak bu büyük ihtimal bizim bazı şeylere bağımlı olduğumuzu bildiriyordur. İnternet yüzyılın icatları arasındadır buda insanoğlu için vazgeçilmez bir kullanım alanı olarak gelişiyor.

İnternet her şeyi bulmamıza yardım ettiği gibi mesela her türlü bilgi veya oyunu bulabildiğimiz gibi fakat bu bizim başımıza büyük sorunlar açıyor farkında değiliz. İnsanlar artık birbirleriyle zaman geçirmekten çok internetle zaman geçiriyorlar beraber zaman geçirseler bile çoğu zaman yanı başlarında internet oluyor. Bilgisayar başında internete bağlı olarak gereğinden fazla zaman geçirmek olarak tanımlanan bu hastalık özellikle gelişim çağındaki gençleri psikolojik ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği gibi akademik beceri sinide etkiliyor.

İnternet Bağımlığının Belirtileri Şunlardır

internet bağımlılığı

*İnternete bağlı bulunulan zaman içerisinde zamanın farkına varamamak,  internet başında geçirilen zaman sorulduğunda inkarda bulunmak, az bir zaman oturulduğunda ısrar etmek.

*Okul başarısının düşmesi

*Uyku düzensizliği, yorgunluk

*Asosyalleşmek.

Bunların yanında bir insan işi hariç bilgisayar başında haftada 18 saat zaman geçiriyorsa bağımla olma riski aşırı derecede fazladır.

Eğer çocuğumuz bağımlı ise ne yapmalıyız:

internet bağımlı

Öncelikle çocukla birebir iletişim kurulmalı ve yasaklama yoluna gitmek yerine süre azaltarak çözüm yoluna gidilmelidir.

*Aileler çocuklarını spor gibi eğitici alanlara teşvik etmelidirler.

* Çocuklar için internette çocuk kilidi kullanılmalıdır.

*Sohbet odalarında kimlerle konuştuğunu öğrenmek.

*Çocuğun sıkça girdiği siteleri kontrol etmek

Bir cevap yazın