İnsansı Robot: Chihira Aiko

İnsansı Robot_ Chihira Aiko (1)
İnsansı Robot_ Chihira Aiko (1)

 

İnsanlar her geçen gün yeni bir teknolojik buluşun altına imzasını atmaktadır. Elbette ki teknolojik aletler, geliştirilmiş ileri teknoloji ürünleri denildiği zaman akıllara gelen ilk ülke de Japonya’dır. Japonya’nın özellikle de robot teknolojisi konusunda ortaya çıkardığı ürünler gerçekten hayranlık duyulacak nitelikler taşıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerden bu yana, Japon basınında insansı robot yaratılacağı konusunda çeşitli duyurular ve bilgilendirmeler yapılmıştı. Bilim kurgu film sahnelerini aratmayacak olan bu icat nihayet geliştirildi ve hatta tanıtımı da yapıldı bile.  Yapılan icat ülkemizde de çok ünlü ve kullanılan markalardan biri olarak bilinen Toshiba tarafından gerçekleştirildi. Tam donanımlı olarak icat edilen insansı robot Chihira Aiko, geçtiğimiz haftalarda Ceatec Japan 2014’te görücüye çıktı. Peki bu robotun özellikleri neler? Chihira Aiko insanlığa ne gibi faydalar sağlayacak?

İnsansı robot Chihira Aiko’nun tanımını izleyenler de oldukça iyi bilirler ki, üretimi tamamlanmış bu teknolojinin gerçek bir insan görünümünden neredeyse hiç bir farkı yok. Öyle ki robot tıpkı yaşayan bir insan gibi ellerini ve kollarını çok rahat bir şekilde hareket ettirebilmektedir. Aynı zamanda işaret diliyle de konuşabiliyor olması, insanlara gelecekte en büyük yardımcılardan biri olacağına işaret ediyor. Aslına bakıldığında robotun üretim amacında da bu yer alıyor. Bir Toshiba markası olan İnsansı Robot Chihira Aiko, şimdilik temel insan mimiklerini gerçekleştirebiliyor. Fakat haberlerde yer alan bilgilere göre gelişime de açık olduğu bilgisi verilmiştir.

2020 yılının sonlarına gelindiğinde, robotun tıpkı bir insan gibi konuşmaya başlayacağı, aynı zamanda da insanların tüm jest ve mimiklerini de gerçekleştirebileceği alınan bilgiler arasında yerini almıştır. Chihira Aiko’nun geçtiğimiz günlerde bir otelde iş başı yaptığı da biliniyor. Toshiba gibi çok büyük ve önemli bir marka tarafından tasarlanan insansı robotun, geleneksel kimono ile giydirilmiş olması, otele gelen insanların yoğun derecede ilgisini çekmesini sağlamıştır. Şimdilik otel resepsiyonunda müşterileri karşılayan ve onlara “hoşgeldin” diyen robotun, ilerleyen günlerde insanların yapabileceği tüm işleri gerçekleştireceği düşünülmektedir. Robotun hızla geliştiriliyor olması, yakın zamanda iş gücü alanında yeni bir atılım olacağına da işaret etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*