İnsan Elektriği Toprağa Veriyor Mu?

elektriklenme

Çevremizde yer alan elektronik cihazlar sebebiyle statik elektrik yüklenmesi oluşmaktadır. Bu elektrik yüklenmesi sebebiyle saçımızı tararken, kazak gibi yünlü giysileri giyerken ya da biriyle tokalaşırken elektrik akımının hareketini fark etmişsinizdir. Bu sanılanın aksine anormal bir durum değildir. İnsan vücudu da elektrikli araçlar gibidir. Elektrik enerjisi ile çalışır ve elektrik akımı barındırır.

 

 Peki bu elektrik akımının nedeni nedir?

Beynimiz başta olmak üzere tüm vücudumuzda yer alan nöronlar birbirlerine bilgileri iletir. Bu nöronların çalışabilmesi için gerekli olan şey elektriktir. Yani gerekli olan bu elektrik enerjisi üretilemezse vücudun ve beynin felç geçirmesi olasıdır. Elektriklenme ise vücudumuza yüklenen fazla enerjinin dışarıya atılmaya çalışılmasıdır.

elektriklenme

 Vücuttaki elektriklenme nasıl geçer?

Yaşlıların sık sık dile getirdiği ” toprağa bas geçer” sözü kulaklarımızda yankılandı. Evet eskilerin de dile getirdiği bu sözel durum bilim dünyası tarafından da kanıtlanmıştır. Vücut biriktirdiği fazla elektrik enerjinizi bir şekilde dışarıya atmaya çalıyor. Bunu da en kısa yoldan yani nötrleme ile yapmak istiyor. Bu yüzden temas edilen noktalardan elektrik akımını gerçekleştiriyor.

 

Topraklama da elektronik alanda bilinen en iyi nötrleme aracıdır. Bu yüzden evimizde, iş yerlerimizde de topraklama bulunan prizlere yer verilmektedir. Toprak nötr bir unsur olarak elektrik enerjini absorbe etmektedir. Bu sebepten dolayı “negatif enerji” yüklendiğini söyleyen kişilere en güzel öneri toprakta çıplak ayakla yürümesidir. İnsanlar bu şekilde elektriği toprağa vererek nötrlemiş oluyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*