İnfografik Yaparken İşine Yarayacak 5 İpucu

İnfografik Yaparken İşine Yarayacak 5 İpucu 3
İnfografik Yaparken İşine Yarayacak 5 İpucu 3

 

 

 

İnfografikler son yıllarda, klasikleşen ve tek tip bir hale gelen slaytların yerini alan en önemli şeylerin başında geliyor. Verilmek istenilen tüm bilgileri tek bir dosya içerisinde yaratıcı illüstrasyonlar ile karşı tarafa aktaran infografikler, hemen hemen herkesin kurtarıcısı konumunda. Öyle ki beyaz yakalılar, öğrenciler ya da cv hazırlayanlar bile infografik kullanmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca doğru infografik kullanımı ve tasarlanması oldukça önemli bir detay halinde.

 

Biz de bu yazımızda sizler için infografik tasarlarken işinizi kolaylaştıracak ve çok daha güzel çalışmaların ortaya çıkmasını sağlayacak 5 ipucunu sizler için bir araya getirdik. İşte infografik tasarımlarında size avantaj sağlayacak 5 ipucu;

1- Büyük Görsellerden Kaçının

Unutmayalım ki infografik basit anlamında bilgiyi görseller ile birleştirerek en etkileyici şekilde karşı tarafa aktarma anlamına geliyor. Bu yüzden de görsel kullanımı infografikler için çok daha önemli bir konuma sahip. Görsel seçerken ise öncelikle konunuz ile alakalı ve dikkat çekici fotoğrafları seçmek çok daha mantıklı bir hareket olacak. Bununla birlikte görsellerin boyutu da oldukça önemli ufak minimal şeyler seçmek yaptığınız info grafiği çok daha özel kılabilir.

 

Ek olarak kullandığınız infografiğin arka plan rengi ile kullanacağınız görsellerin belirli bir uyumluluk içerisinde olmasına özen göstermek de size fayda sağlayabilir.

2- Metini Fazla Uzatmayın

Metin uzunluklarını mümkün olan en kısa şekilde tutmanız gerekiyor. Bu nedenle de anlatmak istediğiniz konuyu tek cümle ile açıklayarak karşı tarafa ifade etmek infografik hazırlarken dikkat edebileceğiniz unsurlardan biri. Yazıların infografik içerisinde kullanımına da dikkat etmenizde yarar var. Genellikle ufak görsellerin ya da illüstrasyonların yanına bilgi kutucuğu tarzında yazılarını yerleştirmek, infografiğin daha toplu ve güzel durmasını sağlayabilir.

3- İllüstrasyon Kullanımından Kaçınmayın

Belki de bir infografiği güzel kılan detayların başında illüstrasyon kullanımı geliyor. Minik görseller olarak da tanımlanabilecek olan illüstrasyonlar kesinlikle konu ile bağlantı sağlayabileceğiniz en önemli detaylardan. Ayrıca tasarlanan infografiği daha eğlenceli bir hale getirebilecek noktaların birisi de yine illüstrasyonlar oluyor. Bu nedenle de gönül rahatlığı ile ama fazla abartmadan illüstrasyon kullanımı yapabilirsiniz.

4- İstatistik Kullanın

İnfografikler içerisinde olmazsa olmaz detayların bir diğeri ise istatistik kullanımı oluyor. Hem konuyu daha ilgi çekici kılan hem de anlatılmak istenilen olayın çok daha vurucu bir şekilde ifade eden istatistikler farklı şekilleri ile her infografiğin içinde kullanıma uygun bir yapı sunuyor.

5- Kaynakları Mutlaka Ekleyin

Son olarak daha inandırıcı ve bilgilendiri bir infografik için kaynak kullanımı oldukça önemli. Özellike yararlandığınız kaynakların linklerini eklemek bu durumu çok daha özel bir konuma getirebileceği gibi insanların yaptığınız işe daha fazla saygı duymasını da sağlayabilir.

Bonus:

 

İnfografik hazırlarken kişilerin en fazla yaşadığı sorun ise infografik tasarımı yapacak kadar program bilgisine sahip olmamak oluyor. Ancak web tabanlı bir tasarım programı olan Canva bu konuda kullanıcıların imdadına yetişiyor. İnfografik tasarımları konusunda sunduğu hazır şablonlar ile en yaratıcı infografikleri yapmak çok daha kolay bir durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*