İlişki Danışmanlığı Nedir?

ilişki danışmanlığı
ilişki danışmanlığı

 

Toplumsal hayatın stresini bir kenara bırakmak ve yaşanılan bazı durumlardan insanların olumsuz etkilenmemesini sağlamak günümüzde oldukça imkânsız hale gelmiştir. Öyle ki artık pek çok çift, hiç gerek bile olmayan bazı konularda tartışmaya girmekte ve de genellikle bu tartışmaların sonu ayrılıklarla bitmektedir. Psikolojik danışmanlık mesleği insan hayatını daha iyi ve daha kaliteli geçirmesi açısından oldukça önemli mesleklerden biri olarak bilinir. Bu nedenle de gerek zihinsel anlamda, gerekse de ilişki bazında meydana gelen bazı sorunların kökenine inerek, olumsuzlukları ortadan kaldırmak için psikolojik danışmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlardan biri olarak bilinen ilişki danışmanlığı nedir ve psikolog İstanbul ilinde var mıdır?

İlişki danışmanlığı, genç ya da evli çiftlerin birbiri ile yaşadıkları bazı sorunları gidermek, çiftlerin hem düşünsel bağlamda hem de psikolojik bağlamda birbirlerine olan zıt davranışlarını tespit etmek, birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve de daha kaliteli bir beraberlik yaşamalarına ortam hazırlamak için yapılan bir meslek türüdür. Ancak ilişki danışmanı olmak için de mutlaka psikoloji bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Çünkü insan ilişkilerinin temelini psikoloji bilimi oluşturur. İlişki danışmanlığı hizmetinden faydalanmak isteyenlerin de zihinsel süreçlerini ve davranışlarını yönlendiren başlarından geçen psikolojik olaylardır. Bu nedenle özellikle de son zamanlarda ilişki danışmanlığı mesleği bir hayli popülerleşmeye başlamıştır. Peki, ilişki danışmanlarını nerede nasıl bulabilirsiniz? İlişki danışmanlarının görevleri nelerdir?

İlişki danışmanlarının bilinen en önemli görevleri çiftler arasındaki anlaşmazlıkları psikolojik sorunları gidererek önlemektir. Günümüzde neredeyse hemen her ilde ilişki danışmanlığı yapan uzman hekimler vardır. Ancak genel bir psikolojik hizmet veren hekimlerin de ilişki danışmanlığı hizmeti vermesi söz konusu olabilir. Günlük yaşamın sorunlarını bir kenara bırakacak, daha mutlu ve daha bilinçli yaşamak için her bireyin ilişki danışmanlığı hizmetinden faydalanması gerekir. Çünkü bu hizmet, zihinsel anlamda da kişilerin kendilerini en iyi şekilde hissetmesine olanak sağlar. Çift terapileri kimi zaman bireysel terapi olarak ilerlese de kimi zamanda çiftleri birlikte tedavi etmek mümkün olacaktır. Fakat elde edilen sonuçlar her daim başarılıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*