Hatalı Linkler Ve Bu Linkleri Düzeltme

hatalı linkler

                                   

Bir webmasterın en sevmediği durumlardan birisi hatalı linklerdir. Bu yüzden hatalı bir linkle Karşılaşan üretici Hatalı Linkler Ve Bu Linkleri Düzeltme konusunu elinden geldiğince araştırır. Kırık bir link aynı zamanda ziyaretçiler açısından da hoş olmayan bir durum ortaya çıkarır. Broken links olarak ta bu durum karşımıza çıkar. Bu durum en kötü sitelerden en iyi sitelere kadar hepsinde rastlanan genel bir durumdur. Yapılması gereken olay böyle linkleri asıl sayfalarına yönlendirmektir. Buda kolay bir çözümdür. Yönetme işlemi aynı zamanda Seo çalışmaları için önemli bir konudur.

Kırık linkle karşılasan kullanıcı siteyi terk eder ve bir daha siteye gelmek istemeyecektir. Site için eksi bir durum olacak olan bu konu yönlendirmeler sayesinde düzeltilebilir.  Yapılması gereken sitedeki kırık linklerin nedenini bularak başlamak olacaktır.

  • Kullanıcıların yazmış olduğu ve hatalı olan yazılar,
  • Sitenize daha önce eklediğiniz ancak çeşitli nedenlerle sildiğiniz veya değiştirdiğiniz linkleri
  • Sayfanıza yorum yapan kullanıcıların yazdığı linkler,

Sitenize koyduğunuz içeriğin zamanla linkini değişebilirsiniz. Böyle bir durumda kullanıcı arama motoru üzerinden sitenize ulaşırsa hata sayfaları ile karşılaşabilir. Yine oluşturduğunuz sayfanın silinmesi durumunda da benzer etkiyle karşılaşılır.

Bu şekilde yapılan hatalı sayfalar Google ve arama motorlarınca Seo açısından eksi bir durum olarak değerlendirilmez. Ancak kullanıcılar sayfanızı kısa sürede terk eder.

Yine kullanıcıların yaptığı yorumlar kısmında verdikleri linkler hatalı ise ya da zamanla linklerin gittikleri sayfalar silinmiş ise buda sitenize zarar verir. Yapılacak olan kullanıcıların link vermesinin yasaklanması ya da linklerin sürekli olarak kontrol edilmesidir.

Kırık linklerin çokluğu kullanıcıların istedikleri sayfalara ulaşamamasına neden olur. Böylece siteden hemen çıkma oranı yüksek rakamlarda seyir eder.

Kırık linlkleriniz eğer arama motorlarınca taranmış ve indekslenmiş ise bu olay size eksi bir seo puanı olarak geri döner. Bu gibi durumlarda yapılması gereken kırık linkin düzeltilmesidir. Düzeltilmeyen kırık linklerin çok olması arama motorları tarafından hoş karşılanmaz ve arama motorlarınca sayfa ziyaretleri seyrekleşir. Sitenizde geç indexlenme sorunu oluşur. Kırık linklerin hızlı bir şekilde düzeltilmesi durumunda arama motorları bunun farkına varmayabilir. Böylece seo kaybı yaşamazsınız.

Broken linkleri kontrol ederek düzenlediğimiz sürece anlattığımız gibi sorunla karşılaşmasınız. Sayfalarınız arasında kırık linklerin olması bu nedenle korkulacak bir durum değildir.

Broken linkleri düzenlemek için ilk olarak yapılması gereken bu bozuk linlkleri tespit etmektir. Bizim webmaster olarak bu linkleri tek tek bulmamız aşırı bir zaman kaybıdır. Bu linkleri tespit etmek için ücretsiz bir çok site bulunmaktadır. Bu sistemler arasında size önerebileceğimiz bir online kontrol sitesi Broken link Check’dir

broken checker

www.brokenlinkcheck.com/ linkinden ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken sağ üst köşede gördüğünüz alana site isminizi yazıp Fİnd Broken Fİles simgesini tıklamanız. Sonrasında aşağıdaki sayfa karşınıza çıkacak.

broken checker

burada da 1 ile yazan bolume tekrar site adresinizi yazın ve tıklayın. Kırık linkleriniz kendiliğinden sergilenecek.Çıkan linkleri direk tıklayarak hata tespiti yapabilirsiniz. Ayrıca kırık linkin site içinde bulunan yerini görebilirsiniz. Ayrıca sonuç bolumunde 404 yada diğer hata kodlarından hangisi sorun yapmış ise bunu görebilirsiniz.

Sizlerinde önerebileceği kırık link tespit eden online siteleri var ise yorum kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*