H etiketi Kullanımı Nasıl Olmalı?

h etiketi
h etiketi

                                                  

H etiketi yani Header tag arama motorlarına uyumluluk açısından son derece büyük öneme sahip bir etikettir. Bu etiket başlıklarda hiyerarşik bir yapı oluşturur.

Heading etiketlerini h1, h2, h3, h4, h5,h6 olarak sıralarız. Bu sıralama büyükten küçüğe doğru yapılmış bir sıralamadır. Bu sıralama en büyük başlıktan başlayarak en küçük başlığa doğru gider.

<h1>seo dersleri</h1>

<h2>site içerisinde yapılan seo çalışmaları</h2>

<h3>page başlıklarınız</h3>

Saydığımız etiketlerden H1 etiketi en büyük olan başlıktır. Heading etiketlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken ana kural büyükten küçüğe doğru sıralama yapmaktır.  Büyükten küçüğe doğru h1,h2,h3,h4,h5,h6 şeklinde sıralama yapılır. Her sayfada bir başlık kullanmanız gerektiği için H1 etiketini kesinlikle kullanmak zorundasınız. Yani her sayfa h1 etiketi ile başlamalıdır. Dikkat edilmesi gereken kurallardan biriside etiketlerin sırasının değişmemesidir. H2 etiketini h1 etiketinden önce kullanmamak gereklidir.

Yazı başlıklarımızı yada alt başlıklarımızı seçerken bu büyüklük kurallarına dikkat etmeliyiz. Heading etiketleri arama motorları için büyük önem taşır. Bu yüzden h etiketi kullanımı nasıl olmalı sorusunun cevabını her webmaster bilmelidir.

H etiketleri sayfada rastgele kullanılmamalıdır. Bir sayfada h etiketleri sayısı 1adet H1 etiketi, 3Adet h2 etiketi,4adet h3 etiketi,6 adet h4 etiketi kullanılabilir.

Meta Kullanımı

Site içi seo çalışmalarında yapılacak önemli adımlardan birisi meta tag kullanımıdır. Metalar başlıkların yapısına göre düzenlenmelidir. Peki metalar ne işe yarar? Site içeriğini arama motorlarına anlatan yapıdır metalar. Üstelik bunu temiz bir dille yaparlar. Bu uygulama sayesinde arama motorlarınca görülüp kullanıcı tarafından görünmeyen alanlar oluşturabilir ve arama motorlarına uyumlu sayfalar oluşturabilirsiniz.

Meta kullanımı kolaydır. Ancak bu tagları kullanırken abartıdan kaçmak gerekir. Seo konusunda en çok sadelikten yana olmamız gereken konu, bu konudur. Bu bölümde yaptıklarınız kullanıcılardan saklandığı için anahtar kelimelerinize her türlü düzenleme işlemi gerçekleştirmeniz yanlış bilinen bir düşüncedir. Google metalara ayrı bir önem vermektedir. Metaları çok düzenli bir görünüme getirmek size tam istediğinizi vermese de yapacağınız hatalar olmanız gereken yerden çok daha alt seviyelere gitmenize sebep olur.

Kısa özet geçersek metalarda yapacağınız başarılı sonuçlar sizi çok üstlere taşımaz ancak yapılacak hatalar size büyük düşüş yaşatır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*