Göz Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

göz

 

Görme duyusunun temel kaynağı olan gözlerin korunması ve bakımı oldukça önemlidir. Çok küçük rahatsızlıklarda bile günlük hayatı zorlayacak sonuçları doğurması sebebiyle küçük belirtilerle karşılaşıldığı anda göz hastalıklarından şüphelenerek bunlara karşı önlem almak gerekmektedir. Bu tür belirtilerin arasında gözlerde ağırlık ve ağrı, farklı bir cismin göze kaçmış olduğu hissi ilk sırada gelen şikayetlerdendir. Bunun yanı sıra gözyaşı atımı, yaşarma, çapaklanma, kaşıntı, yanma, kızarma, görme alanında daralma, şişlik gibi pek çok rahatsızlık da göz hastalığını belirtmektedir.

Göz Hastalıkları Neden Ortaya Çıkar?

Çok farklı göz hastalıkları isimleri ile yaşanmakta olan gözle ilgili problemlerde hastalıklara sebep olan unsurlar genetik veya çevresel sebepler şeklinde kendini gösterebilmektedir. Az veya çok ışık karşısında çalışmak zorunda kalmak, yabancı bir cismin göze girmesi, ateşli hastalıklar, göz kuruluğu, diyabet ve kalp rahatsızlığı ile genetik özellikler göz hastalıklarının temel sebeplerinden olmaktadır.

Yaygın Görülen Göz Hastalıkları

Kendi gözlerinin sağlığını korumak isteyenlerin göz hastalıkları nelerdir bunu öğrenmesi yerinde olacaktır. Bu göz hastalıklarının çeşitleri arasında sıklıkla karşılaşılan katarakt ilerleyen yaşlarda şekere bağlı olarak görülme riski olan ışığa karşı aşırı hassasiyet edinilmesine sebep olan bir hastalıktır. İki gözün paralel olarak kullanılmasına engel olan şaşılık ve renkleri birbirinden ayırt etmede zorluk yaşatan renk körlüğü de göz hastalıkları arasında kişilerin yaygınlıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan olmaktadır.

https://saglikk.com/goz-hastaliklari-nelerdir

Bir cevap yazın