Gizemli Gezegen Mars…

MARS
MARS

Marsta Hayat Varmı?

Mars üzerinde hayat olup olmadığı konusu özellikle son yıllarda herkeste merak konusu oldu. Bu merak konusu bilim adamlarınca araştırılan konuların arasında çoğu zaman öncelik halinde görülmekteydi. Bazı bilim adamlarınca mars üzerinde yaşayan organizmalar olduğu şeklinde iddialar son zamanlarda ortaya atıldı. 3 bilim adamı bı iddialarına NASA’nın marsta bulunan aracının çektiği 60bin civarında fotoğrafı incelemelerinin ardından vardılar.

3 bilim adamından birisi olan Tibor Ganti, marsta bulunan karlı kutup bölgesinde yer alan kraterlerde, dünyadakilere benzer organizmalar olduğunu belirtti. Ganti isimli bilim adamı sözlerine bu notada yer alan buzu yüzeyin alt kısmında güneş enerjisini soğruasıyla beraber buzu eritip yaşam sartlarını oluşturabilen organizmalar olduğunu belirtmiştir.

Ganti bata olmak üzere bu 3 bilim insanının iddiaları doğru ise Marsta hayat olup olmadığı konusuda bir cevap bulmuş olacak.

Mars Yüzeyinde Neler Keşfedildi

 Nasanın keşif amaçlı marsa gönderdiği Criosity robotu, yıllrdır insanlığa hizmet etmeye çalışıyor. Robot bölgede yaklaşık 5,5 yıldırgörev yapıyor. Ir açıdan insanlığın eli ayağı demek bu robot için yanlış olmayacaktır.

Organik moleküller tespit edildi

 Criosity yaptığı araştırmalar sonucunda Mars2ta organik moleküllere rastladı. Bu organik molkeüllere daha öncede rastlanmıştı ancak bu defa keşfedilen organi moleküller çok daha karmaşık. Organik moleküller nedne onemli diye soruyorsanız, mleküllerin canlı yaşamı için bir kaynak olduğunu hatırlatalım.

Metan Gazı Bulundu

Yapılan araştırmalar ile birlikte Marsta metan gazı gazı yoğun şekilde keşfedildi. Metan gazının önemini şu şekilde belirtebiliriz. Dünya yüzeyindeki metan gazının yaklaşık %95’I canlılar tarafından üretilmektedir. Bu sebeple bu keşfediş oldukça heyacan oluşturmuş görünüyor. Durum böylerken Marstaki metan gazının nedeni henüz tam anlaşılmış değildir.

Mars yüzeyindeki metan gazı sabit değil değişkendir. Bu değişme mevsimlere değişkenlik göstermekte. Yaz aylarında gaz oranının 3 kat kadar arttığı düşşünülüyor. Metan gazının atmosfer ortamında 300 yıl kaldığı biliniyor. Bir düşünceye göre gazın değişken olması bir yerden üretilebilmesine işarettir. Gaza sebep olarak bir başka fikre göre marsın dere yatağında yer alan organik moleküller metan gazına sebeptir. Durum bu şekilde marsta yaşam olduğu anlaşılacaktır.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*