Gebelik Hesaplama Hakkında merak edilenler

hamile

 

Hamilelik, ortalama 38 – 40 hafta süren ve hem annede hem de bebekte birçok değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Özellikle annelerin çok merak ettiği bu gelişim süreci, trimester denilen 3 aylık periyodlara ayrılır ve aşama aşama takip edilir. Birinci trimester olarak adlandırılan ilk 3 aylık dönemde anneler hamileliğin ilk semptomlarını yaşarken, bebek ve organları yeni yeni oluşmaya başlar. İkinci trimester olarak adlandırılan ikinci 3 aylık dönem ise hamileliğin en rahat geçirildiği dönemdir ve bu dönemde bebek çok hızlı gelişim gösterir. Üçüncü trimester olarak adlandırılan dönemde ise bebek tam olarak gelişir ve doğum gerçekleşir. Bu dönemlerin takibi ve tam olarak anlaşılması için gebelik hesaplama işleminin doğru şekilde yapılması gerekir. Ancak çoğu anne, hamilelikteki doğru zaman tanımlamalarını ve hamilelik hesabını yanlış yapmaktadır. Hamileliğin ilk günü, son adet döneminin ilk günü olarak baz alınır ve bir hamilelik, her ayın 28 gün olarak hesaplandığı 10 takvim ayı sürer.

Hafta Bazında Gebelik Hesabı Nasıl Yapılır?

Kaç haftalık hamileyim sorusunun cevabı için son adet döneminin ilk gününden başlayarak hesap yapılmalıdır. 1 ay ortalama 4 hafta 3 gün sürdüğü için gebelikte önemli olan ay değil hafta hesabıdır. Gebelik hesabında,

  • 4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık
  • 8-9 hafta bittiğinde 2 aylık
  • 12-13 hafta bittiğinde 3 aylık
  • 16-17 haftalar bittiğinde 4 aylık
  • 20-21 haftalar bittiğinde 5 aylık
  • 24-25 haftalar bittiğinde 6 aylık
  • 28-29 haftalar bittiğinde 7 aylık
  • 32-33 haftalar bittiğinde 8 aylık
  • 36 hafta bittiğinde 9 aylık denilir ve son aya girilir.

9 ay 10 gün olarak belirtilen bu süreç toplamda 280 gün sürer, bu da 40 hafta eder.

Gebelikte Yapılan Testler

Gebelikte anne adaylarının sağlıklı bir şekilde bebeklerine kavuşabilmeleri için düzenli olarak bazı testler yapılır. Bu testlerden ilk olarak, gebe kalınmadan önce ya da hamileliğin ilk haftalarında, anne karnında bebek ölümlerine yol açan virüslerden olan CMV enfeksiyonu taraması, Rubella ve karaciğer testleri yapılır. Ayrıca kan sayımı, periferik yayma, tiroit bezi kontrolü işlemleri gerçekleştirilir. 11 – 14. haftalarda ikili tarama testleri, 16 – 14. haftalarda üçlü ve dörtlü tarama testleri, 18 – 21. haftalarda ileri ultrasonografik inceleme, 24 – 28. haftalarda 75 gr yükleme testi yapılır. 28. haftadan sonra ise NST (Non Stress Test) ile bebeğin kalp atışları ve erken doğum belirtileri olup olmadığı takip edilir.

https://saglikk.com/gebelik-hesaplama-kac-haftalik-hamileyim

Bir cevap yazın