Firewall Nedir, Nasıl Kullanılır?

hotspot

Bilindiği gibi günümüzde insanların sosyal alan olarak niteledikleri pek çok bölgede ücretsiz internet erişimi hizmetleri sağlanmaktadır. Özellikle de havaalanları ve kafeler bu tür hizmetlerin en çok sağlandığı alanlar olarak kendisini gösterir. Fakat ücretsiz internet hizmetini kullanırken bazı hususlara oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü böyle alanlarda genellikle güvenlik açığı en büyük problem olacaktır. Olası güvenlik sorunları nedeniyle de bilgisayarlar, tabletler ve de akıllı telefonlar üzerinden kişisel verilerin çalınması mümkündür. Bu ihtimal insanların çeşitli mağduriyetler yaşamalarına neden olan son derece önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Peki ücretsiz internet sağlayıcılarının bu konuda üzerine düşenler nelerdir? Aslına bakıldığında hotspot çözümleri ve firewall sayesinde yaşanan olası tehlikelerden korunmak mümkündür.

Firewall bilindiği gibi hem bilgisayarları, hem tabletleri hem de akıllı telefonları koruma altına alan, yani interneti güvenli hale getirebilen bir sistem olarak bilinir. Tam manasıyla cihazları, internet üzerinde yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehlikelerine karşı koruyan adeta bir kalkandır. Bu kalkanı oluşturmak içinse, alanında deneyimli çözüm uzmanlarından destek almak son derece önemlidir. Çünkü en ufak bir güvenlik açığının oluşması dahi internet kullanıcılarının kötü insanların emellerine maruz kalmasına neden olabilmektedir. Günümüzde firewall çözümleri konusunda teknik destek veren bir çok firma vardır. Bu firmalar ile iletişime geçerek, interneti daha güvenli hale getirmek mümkündür. Öyle ki siber alanlardaki verilerin hepsi bilgisayarlar, sunucular ve routterlar arasında sürekli olarak gezinmektedir. Firewall ise her bir verinin kontrolünü sağlayan bir çeşit  güvenlik duvarı olarak görev yapar.

İnternet üzerinde güvenliği sağlamanın diğer bir önemli yolu da şüphesiz ki loglama işlemidir. 5651 sayılı kanun kapsamında Elektronik Zaman Damgalı olarak imzalanmış olan tüm internet verilerinin kayıt tutulması, kişileri belirli kanuni zorunluluklardan da kurtaran önemli bir faktör olmuştur. Loglama aslında bir tür raporlama yazılımı olarak kendisini gösterir. Bu yazılım sayesinde internet trafiğini kontrol altında tutmak, giriş ve çıkışları detaylıca raporlamak ve de tüm analiz işlemlerini yapmak mümkündür. Özellikle de wifi hotspot kullanılan alanlarda bu tür işlemlerin yapılması oldukça önemli olacaktır.

Bir cevap yazın