ERP Programı Nedir?

erp
erp

 

ERP kelime açılımı olarak kurumsal kaynak planlama anlamına gelmektedir. Bu sistem özellikle de işletmeler için olmazsa olmazdır. Çünkü her işletmenin kendisine göre bir kaynağı bulunur. Mesela insan kaynakları, fizikler kaynaklar ve finansal kaynakların toplamı şirketlerin elinde bulundurmuş olduğu güçlerdir. Bu güçleri en iyi değerlendirdikleri takdirde, uzmanı oldukları konularda başarılı olmaları mümkündür. Herhangi bir alanda başarı elde etmek isteyen şirketlerin, elinde bulundurdukları tüm kaynakları baştan uca kadar en iyi şekilde yönetmesi şarttır. Günümüzde bu işi yapan kurum ya da kişiler genellikle ERP programından faydalanırlar. ERP programı tam tanımıyla, şirketlerin elinde bulundurdukları tüm kaynakları yönetilmesini ve de kaynakların en iyi şekilde ve en doğru alanda verimli olarak kullanılmasını sağlamak üzere oluşturulmuş sistem yani bir tür yazılımdır.

Eğer klasik tarzda bir yazılım kullanıyorsanız, böyle durumlarda programın işlem yapabilmesini sağlamak için ilgili bilgisayarın bulundurduğu yazılımların ve donanımların da aktif olarak kullanılacağını bilmeniz gerekir. Bu programın şirketleri cazip eden en önemli özelliği ise şüphesiz ki, kendi içerisinde dışarıdan aktarılmış olan değişik verilerin saklanmasına olanak sağlayacak veritabanını barındırmasıdır. Özellikle de tekstil alanında faaliyet gösteren birçok firmanın ERP veritabanına sahip olması şarttır. Müşteri temsilcisi odaklı siparişlerin alınıp gönderim sağlandığı tüm firmalar, ERP programı konusunda eğitimlere katılarak, sistem hakkındaki bilgilerini geliştirmelidir. Böylece müşteri temsilcileri için kayda alınmış olan herhangi bir verinin faturalandırılması da mümkün olacaktır.

Aynı zamanda alınan faturaların bir yerde depolanması gerekir. Çünkü firmalar, satış konusunda hangi miktara ulaşmışlarsa, verdikleri vergi miktarı da ona göre değişkenlik gösterecektir. Bir şirketin yapmış olduğu üretimi sürekli hale getirmek için planlı olması şarttır. Tam da bu noktada ERP programı ve önemini kavramanın ne denli gerekli olduğu ortaya çıkar. Çünkü programı en iyi şekilde bile kişiler, kaynaklarının planlamasını da yine ERP programı üzerinden gerçekleştirirler. Kısacası kaynak yönetimini profesyonelce yapmak için programın tüm donanımlarını ve hangi imkânları sunduğu iyice kavranmalıdır. Buna bağlı olarak firma gelirlerini artırmak da kaçınılmaz olacağından, ERP programı için büyük bir gerekliliktir diyebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*