En İyi Gezi Turları

en iyi gezi turu

 

Çanakkale bilindiği gibi günümüzden milyonlarca yıl öncesine tanıklık etmiş, önemli bir bölge olarak bilinir. Öyle ki çok eski çağlarda burası Hellenspontos ve de Dardanel olarak anılıyordu. Bölge geçmişinin Milattan önce 3000 yılına kadar dayandığını söylemek mümkündür. Çanakkale’nin en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz ki boğazlarıdır. Bu boğaz adeta Asta ve Avrupa arasında köprü oluşturur. Hem Karadeniz hem de Ege Denizi ile bağlantı noktası konumundadır. Çanakkale’nin stratejik bağlamda bu kadar önemli bir konumda bulunuyor olması nedeniyle, tarih sahnesi boyunca burada yaşayanların askeri ve de ekonomik anlamda saldırılara maruz kalmasına sebep olmuştur. Bölgede gezip görülecek bir çok tarihi mekan vardır. Bu mekanları Çanakkale turu etkinliklerine katılarak, yakından görüp, o atmosferi yaşayabilirsiniz.

Çanakkale kentinin hem kalbimizde hem de ülkemiz açısından çok büyük önemi ve de değeri vardır. Burası adeta bizler için yeniden doğuşum simgedir. Burada yazılan destandan etkilenmemek, canı ve kanı pahasına bize güzel bir vatan bırakmak için çabalayan askerlerimize minnettar olmamak elde değildir. Bilindiği gibi Çanakkale ilinin toplamda 11 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçelerin her birinin de tarihi anlamda zengin geçmişe sahip olması, bölgesi kültürel anlamda da çok iyi bir konuma taşımıştır. Eğer sizler de tarih dolu ve unutulmaz bir anı yaşamak istiyorsanız mutlaka Çanakkale gezi turlarından birine katılarak, Çanakkale ilinin dört bir yanını gezip görme imkanı elde edebilirsiniz.

Çanakkale gezilerinin odak noktası genellikle Şehitlik olmaktadır. Elbette ki Şehitlik Turu etkinliklerinden herhangi birine katılım sağlamak isteyen kişilerin de buraya gitmeden önce, tarihi bilgilerini geliştirmeleri ve böylece de bilinçli bir gezi yapmaları gerekmektedir. Çanakkale şehitliği bilindiği gibi 1. Dünya Savaşı ve de Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuş aziz şehitlerimizin anısına yapılmıştır. Toplamda 41.7 metre yüksekliğinde olup, 4 ayak üzerine oturtturulmuştur. Aynı zamanda 25 x 25 metre ebatlarında da ana figür bulunan bu anıtın temeli 1954 yılında atılmıştır. Bu anıtın tasarımının yapan kişiler ise Doğan Erginbaş, Feridun Kip ve de İsmail Utkular üstlenmiştir.

Bir cevap yazın