Elektronik Şematik Nedir?

elektronik
elektronik

Elektronik şematik basitçe; Elektronik malzemelerinin sembolize edilerek bu malzemelerin devrede birbirlerine bağlantısının çizildiği ve bir devrenin çalışma prensibinin oluşturulduğu teknik çizimdir. Elektronik cihazların devreleri tasarlanırken öncelikle şemalar çizilir. Bir elektronik ürünün içerisinde bulunan sistem katmanları Elektronik devre kartı (PCB) tek bir kart olsa dahi, kart üzerinde bulunan katlar (Güç katı, Kontrol Katı, Sürücü Katı, Kullanıcı Arayüz Katı Vb.) ayrı Ayrı şematiklerde gösterilebilir.

elektrik şeması

Elektronik Şemalar günümüzde Bilgisayar yardımı ile çizilmektedir. Bu işi yapmak üzere Tasarlanmış olan Programlara genel olarak E-CAD programları denir. Başlıca E-CAD programları: Altium Desinger PADS Protel Proteus Electronic Workbench Eagle’dir. Elektronik kartın şematik çizimi yapıldıktan sonra PCB (Baskılı devre Kartı) çizimine başlanılır. Gelen olarak bu programlar çizilmiş olan şematiklerde tanımlı olan malzemelerin gerçek yapılarını otomatik olarak bu çizim alanına getiri ve bağlanması gereken yollar program kullanıcısına belirtilir. Bu sayede çizim yapan kullanıcı malzemeleri yerleştirdikten sonra birbirlerine bağlanması gereken yolları çizmeye başlar.

elektrik şeması

Programlar, kullanıcının hatalı çizim yapmasına izin vermez. Şematikte çizilen yolların dışında bir bağlantıya kullanıcı özellikle istemediği sürece izin vermez. Elektronik kartın çizimi bu sebep ile daha kolay gerçekleşir. Bu şematikler daha sonra cihazın tamiri konusunda da önemli olmaktadır. Elektronik kart üzerinde yol takibi yapmak oldukça zordur. Hatta Elektronik kartlar 2 den fazla katmana da sahip olabilirler. Bu durumda ara katmanlardaki yolları gözle görmek imkansızdır. Bu nedenle elektronik cihazların tamiri esnasında da tamiri yapacak olan Tekniker, hangi malzemenin hangi malzeme ile bağlantılı olduğunu bilebilmek ve arızayı tespit edebilmek için cihazın Elektronik şemasına ihtiyaç duyacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*