EFT ve Havale Nedir?

EFT ve Havale Nedir
EFT ve Havale Nedir

 

Elektronik ortamlarda gerçekleştirilen para transferi işlemlerine havale ya da EFT işlemi adı verilmektedir. Hem havale hem de EFT işlemlerinin tümünde bankalar veya finansal sektörde faaliyet gösteren aracı kuruluşlar aktif olarak yer almaktadırlar. Kişiler günlük hayatlarına kendi hesaplarından istediği kadar parayı, yine istedikleri bir başka kişiye gönderebilirler. Gönderme yöntemi olarak havale ya da EFT sistemlerinin kullanılmış olması daha hızlı ulaşım sağlayacaktır. Peki, EFT nedir ve nasıl yapılır? EFT açılımı ise bilindiği gibi Elektronik Fon Transferidir. Bu tür işlemler farklı bankalar aracılığı ile de gerçekleşebileceği gibi, aynı banka hesapları arasında da gerçekleştirilebilmektedir.  İşlemlerin başarıyla gerçekleşmesi için öncelikle bankalar cep şubelerine giriş yaparak, para transferi menüsüne giriş yapılması gerekmektedir.

Para transferi menüsü üzerinden ilgili kişilerin İBAN ya da Hesap numarası üzerinden para gönderim işlemlerinin tamamlanması mümkün olacaktır. Peki, son zamanlarda insanların en çok kullandığı para gönderme sistemlerinden biri olarak bilinen Havale nedir ve nasıl yapılır? Havale en geniş tanımı ile iki farklı banka şubesi arasında gerçekleşen para transferleri olarak bilinir. Mesela bir bankanın Zonguldak Merkez şubesinden, başka bir ildeki bankanın şubelerine gönderim sağlamaya para transferi yani havale işlemi adı verilmektedir. Havale işleminin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için banka mesai saatlerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü mesai saatleri dışında gerçekleştirilen tüm işlemler, bir sonraki güne kalacaktır. Yani kendi hesabınızdan aktarmış olduğunuz para bir sonraki gün ilgili kişiye ulaşmış olacaktır.

Havale işlemini farklı bir şekilde yorumlayacak olursa, hukuki olarak üçüncü bir kişiye sahip olunan paranın ikinci kişiye aktarılması için yetki verilmesi işlemidir denilebilir. Bu yetkinin verilmesinden sonra, bahsi geçen hesapta eğer yeterli miktarda para varsa, havalenin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Yetersiz bakiye olması durumunda ise, havale işlemi red verecektir. Günümüzde insanlar bankalar arasında havale ve de EFT sistemlerini sık ve aktif olarak kullanmaktadırlar. Bu nedenle de her daim banka cep şubelerine de ihtiyaç söz konusudur. Havale ve eft koşulları içinde bankaların yürüttükleri politikaların dikkatle izlenmesinde fayda olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*