Domain Seçiminde Önemli Hususlar

Domain Seçiminde Önemli Hususlar (1)
Domain Seçiminde Önemli Hususlar (1)

 

 

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte internet her geçen daha popüler hale gelmektedir. İnternetin yaygınlaşması web sitelerine olan ilgiyi arttırmaktadır. Web siteleri özellikle reklam ve ticaret alanlarında çok etkili olmaktadır. Web siteleri oluşturmak artık eskisi kadar zor değildir. Domain web sitesinin en önemli noktalarından biridir ve web dünyasına atılan ilk adımlardan birisidir. Domain web sitesinin ismini belirlemeyi sağlar. İnternette birçok domain alınabilecek web siteleri bulunmaktadır ve bu web sitelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Domain almak oldukça kolay olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Domain aldıktan sonra pişman olmamak ve güzel bir seçim yapabilmek çok önemlidir. Web sitesi için doğru domain adresini seçmek, hem kullanıcılar hem de arama motoru açısından çok önemlidir.

 

 Argo Kullanımı

Domain alırken belirlenen isim kişiye veya kuruma özeldir ve o isim alındığında başka birisi tarafından kullanılamaz. Web sitesinin ismini belirlerken argo ifadeler kullanmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Argo kullanılması durumunda site ilgi çekici olmayabilir. Bu nedenle domain alırken dikkat edilmesi gereken hususlar içerisinde argo kullanımı oldukça önemlidir. Argo kullanmak yerine güncelliğini koruyan ve kullanıcılar tarafından arama yapılabilecek ifadelerin seçilmesi daha faydalı olmaktadır. Argo kullanımı kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılabilmektedir.

 

 Alan Adı Uzunluğu

Kullanıcılar arama yaparken genelde uzun cümleler kurmadığından ve kısa alan adları daha çok ilgi çektiğinden dolayı domain satın alırken kısa alan adı kullanılması gerekmektedir. Kısa alan adları seçerken genelde en fazla 10 harften oluşan bir sözcük veya en fazla 15 harften oluşan iki sözcük seçilmesi daha faydalı olmaktadır. Kısa alan adları genelde web sitesinin popüler olma şansını arttırmaktadır. Kısa alan adlarının daha popüler olmasının sebebi daha akılda kalıcı olması ve arama sonuçlarında daha çok kullanıcıya ulaşmasıdır. Bu nedenle çok uzun alan adı seçimlerinden kaçınmak gerekmektedir. Uzun alan adı seçimi web sitesinin çekiciliğini azaltmaktadır.

 

Com Uzantısı

Domain alırken alan adı belirlemeden önce domainin uzantısını belirlemek gerekmektedir. Domain uzantılarında birçok seçenek bulunmaktadır. Domain uzantılarının en pahalı en en etkili olanı com uzantısıdır. Net ve org gibi uzantılar da çok fazla kullanılmaktadır ve bunlar gibi birçok web uzantısı bulunmaktadır ancak com uzantısı en çok kullanılan uzantıdır ve daha iyi bir görüntü sağlamaktadır. Üst mertebe uzantı seçmek genelde daha fazla kullanıcının ilgisini çekmektedir. Xyz ve gg gibi uzantılar web sitesinin kalitesini düşürmektedir ve kullanıcılar açısından bu tür uzantılar kullanan web siteleri daha az ilgi çekmektedir.

 

Özel Karakter Kullanımı

Web sitesini tarayıcıdan arama yaparak ulaşmak için özel karakterler mümkün olduğu kadar az olması gerekmektedir. Tire, alttire ve rakamların çok fazla kullanılması arama yaparken kullanıcıları zorlamaktadır. Özel karakterlerin hiç kullanılmaması daha doğrudur. Özel karakter kullanan web siteleri genelde bazı kullanıcılar tarafından virüslü bir web sitesi olarak algılanabilmektedir. Bu nedenle domain alırken dikkat edilmesi gereken hususlar içinde özel karakter kullanımı da bulunmaktadır. Örneğin oyun-inceleme veya oyuninceleme gibi seçimler yapmak daha ilgi çekici olmaktadır fakat kaliteli-oyunlar-inceleme-yorum gibi uzun ve çok fazla özel karakter içeren alan adları seçilirse daha sonra pişman olunmaktadır.

 

Sosyal Medya

Web sitesi için domain alırken belirlenen isim benzersiz olabilir fakat sosyal medya platformlarında belirlenen isim hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Domain için belirlenen isim sosyal medyada kullanılmaması gerekmektedir. Belirlenen alan adı Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında arama yapılarak kontrol edilmelidir. Web siteleri genelde sosyal medya hesapları ile ilişkili olduğundan dolayı belirlenen alan adı ile sosyal medya hesabı oluşturulmaktadır. Bu nedenle günümüzde oldukça popüler olan sosyal medya domain seçiminde önemli bir husustur.

 

Alan Adı ve İçerik Uyumu

Alan adı belirlenirken web sitesinin içeriği ile ilişkisinin olması gerekmektedir. Kullanıcılar bir konu ile ilgili aramalar yaptığında web sitesinin içeriği alan adı ve anahtar kelime seçimleri web sitesini ön plana çıkaran unsurlardır. Kişisel bir web sitesinin alan adı isim soyisim şeklinde olması kullanıcıların bir isme ulaşmak isteyip aramaya yazdığında çıkan sonuçlarda web sitesine ulaşması daha kolay olmaktadır. Bir firmanın web sitesinin alan adı seçilirken firmanın ismi alan adında olması kullanıcıların marka ismini kullanıp arama yaparak web sitesine ulaşmasını daha kolay hale getirmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*