Diyet ve Sağlıklı Yaşam

diyet

 

Ülkemiz insanlarının beslenme alışkanlıklarına bakıldığı zaman, ciddi bir problemle karşı karşıya gelmek mümkündür. Öyle ki günümüzde hem gençlerin hem de yetişkin insanların büyük bir çoğunluğunun hamburger, cips ve de kola gibi yiyecek içeceklerle, daha çok fastfood tarzı beslendikleri görülmektedir. Edinilmiş olan bu alışkanlıklar insanların sağlıklarını olumsuz etkilemekle birlikte, bir yönden de hızlı bir şekilde kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle ülke genelinde obezite sağlık sorunu yaşayan insan sayısında da ciddi bir artışın olduğu gözlemlenmiştir. Peki kilo vermek için neler yapılması gerekiyor? İnsan sağlığını tehdit eden obezite probleminden kurtulmak için nasıl beslenme tarzına sahip olmalıyız?

Öncelikle obezitenin ortaya çıkmasındaki asıl nedenin karbonhidrat ağırlıklı beslenmektir diyebiliriz. Karbonhidrat vücuda gerektiğinden fazla miktarda alıyorsa, vücut fazla besini yağa çevirecektir. İnsan vücudunda yakılması en zor olan şey ise şüphesiz ki yağlardır. Vücutta oluşmuş fazla yağ birikiminin sonucunda insanlar hızla kilo alır ve aynı beslenme düzeni sürdürüldüğü takdirde obezite rahatsızlığı kendisini göstermeye başlar. Bu hastalığın pençesine düşmemek içinse daha sağlıklı besinleri tüketmeye özen göstermek gerekecektir. Sağlıklı beslenen insanların hem çok daha güzel görüntüleri olacak, hem de çok daha fit bir vücuda sahip olmakta kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle daha kadınsı ve daha sağlıklı bir vücut için alanında uzman olan diyetisyenlerden yardım alarak diyet listesi oluşturulmalı ve bu liste doğrultusunda yaşamımıza devam etmelidir.

Bir diyet listesini uzun süre boyunca uygulamak, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek demektir. Sağlıklı beslenmeyi bir düzen haline getiren insanların da her geçen gün daha fit bir görünüme kavuşması da kaçınılmaz olacaktır. Öyle ki insanların korkulu rüyalarından biri haline gelen diyet listelerinde aslına bakıldığında korkulacak bir şey yoktur. Liste son derece doyurucudur. Ancak yiyecek porsiyonları belirli bir oranda küçültülmektedir. Bu küçültme sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün hale gelecektir. Diyet ve sağlıklı yaşam konusunda ön araştırmalar yapılarak, herkesin kilo fazlalığından kurtulmasına olanak vardır. Ancak diyet süreci boyunca iradeli olmaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın