Dikkat!! Şifreleriniz Çalınabilir…

samsung note

Hedef olmak nedir?

 

Bunun cevabını hepimiz biliyoruz. Siber alemde hepimiz hedef miyiz peki? Sorumuzun temeli bu işte hedef olmak ya da olmamak arasındaki ince bağın tam ortasında duran insanlarız.Güvenlik deyince insanların aklına gelen kısıtlı şeyler vardır ki bu çoğu zaman işe yaramaz. Sosyal medya güvenliğinizin ne kadar güvenli olduğubu biliyor musunuz? Mail adreslerinizin her zaman bir hedef olduğunu düşündünüz mü? Hepimiz birer hedefiz işte bu makalede kişisel veri güvenliğinin önemine ve korunma yollarına değineceğiz. O zaman önce verileriniz ele geçtiğinde neler kaybedeceğinize bakalım;

hacker

 

  • lMail adresleriniz telefon rehberiniz, map konumlarınızı, fotoğraflarınızı, girdiğiniz site bilgilerini ve şifrelerinizin kaydını tutar.
  • Sosyal medya adreslerinizde özel konuşmalarınız, bilgileriniz ve müstehceniniz olabilir.

Sanırım bu iki madde hayatınızın kaymasına yetecek kadar açıklamaya sahip peki bunları nasıl ele geçirebilirler?

 

 

  1. Sosyal medyalarının kopyalarını yaparak size bir senaryo hazırlayarak script yollayabilirler.

 

  1. Sizinle birebir iletişim kurarak siz fark etmeden her şeyinizi konuşarak sizden alabilirler.

hacker

Bu iki madde genel kullanan yöntemler olduğu için bunlar üzerinde duracağım. Bunlardan nasıl korunurum sorusu ise aklınıza geliyor öncelikle bu tür yolları yaparken mail adresi kullanırlar. Örneğin instagram.com adresini size lnstagram.com olarak gönderirler ve siz siteye baktığınızda İnstagram sanabilirsiniz. Bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü bu bilgiler sizin hayatınızı belirleyen bir güvenlik. Nasıl anlayacağım diyorsanız size gelen maillere bakarken gönderici maillere bakın, siteye giriyorsanız site domaini inceleyin, Önce sallama bir biçimde kullanıcı adı ve şifre girerek kontrol edin. Son olarak şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın bunlar sizin özeliniz ve bunları paylaşmak size kötü sonuçlar verebilir.

 

Bir cevap yazın