Crew Dragon Nedir ve Ne zaman Fırlatıldı?

CREW DRAGON
CREW DRAGON

 

Geçmişten günümüze dek uzay ve uzay bilimleri hakkında çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar büyük teknolojik imkânların geliştirilmesine de vesile olmuştur. Öyle ki Space X’de bu teknolojik imkânlardan biri olarak bilinir. Daha önce zamanlarda uzaya yolculuk yapmak için NASA tarafından geliştirilen uzay mekikleri gündeme damgasını vurmuştur. Şimdilerde ise hem zekâsı hem de popülerliği ile ön plana çıkan mucit Elon Musk tarafından geliştirilen Space X, Boeing ve de Space X’in taşıyıcısı olan Crew Dragon insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Donanım bakımından oldukça geliştirilmiş olan bu teknolojik mekikler kısa zamanda NASA’nın da dikkatini çekmiş ve Space X ile anlaşma sağlanmıştır. Hatta ilk test uçuşundan da bir hayli ilgi çekici görüntüler ve bilgiler gündeme gelmişti. Peki, Crew Dragon özellikleri nelerdir? Space X’in NASA’ya ne gibi katkıları oldu?

Bilindiği gibi daha önceki zamanlarda Rusya ile anlaşma sağlamış olan NASA’nın, uzaya gitmek için Rus Soyuz uzay gemisini kullandığı gündeme gelmişti. Fakat ilerleyen günlerde araya bazı durumlardan kaynaklanan anlaşmazlıklar girmeye başladı. Çünkü Rusya tarafından talep edilen fiyatların çok pahalı olması, NASA’YI Amerikan firmaları arasında yer alan Boeing ve Space X ile anlaşmaya itmiştir. Anlaşma kapsamında ne gibi düzenlemeler olduğu tam olarak bilinmese de ilk insansız test uçuşu Crew Dragon Space X ile gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bu uçuşun merkez noktası ise Kennedy Space Center olacak.

Crew Dragon’dan alınan son bilgilere göre ise Uluslararası Uzay İstasyonu kilitlendiği andan itibaren, teknolojik imkânların yeniden kullanılmasına paralel olarak uzay gemisinin yeniden dünyaya geri getirileceği duyurulmuştur. Uzay mekiğinin fırlatılma anının canlı olarak paylaşılması ise insanların daha da merak etmesine vesile olmuştur. Şimdilerde Crew Dragon’un yeniden ne zaman dünyaya geleceği, uzayda ne gibi teknolojik imkânlara vesile olacağı, makinenin teknolojik imkânları ve de Crew Dragon’un NASA ile anlaşmasının ne kadar süreceği de uzay bilimleriyle ilgilenenler tarafından ilgi duyulan konular arasında yerini almıştır. İlerleyen günlerde bu konuda çok daha net bilgilerin gündeme geleceği düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*