Chat Yapmanın Avantajları

chat

 

İnsanlar için iletişim kurmak oldukça önemli bir eylemdir. Bu nedenle de çeşitli kanallar aracılığı ile hiç tanımadığımız insanlarla ya da yakın ilişkide bulunduğumuz insanlarla sohbet etme imkanı elde etmek bir hayli önemli olacaktır. Peki chat yapmak nedir? Chat yapmanın avantajları nelerdir? Chat yapmak; internet üzerinde oluşturulmuş olan belirli sayfalar aracılığı ile diğer insanlarla zaman zaman sosyal aktivite içerisine girmek ya da sohbet etmek demektir. Bu nedenle de daha ilk geliştirildiği andan itibaren milyonlarca insanın kullanmış olduğu bir alan haline geldiğini söylemek mümkün olacaktır. İnsanların chat sitelerini tercih etmelerindeki en önemli nedenlerden biri de, oldukça maliyetsiz bir iletişim kanalı olmasıdır.

İnsanların büyük bir kısmı günümüzde cep telefonlarını kullanarak iletişim kurmaktadır.Ancak bu iletişim modeli kontör yükleme gereksinimi doğurduğundan, oldukça maliyetli bir seçimdir diyebiliriz. Öyle ki tercih edilen bu iletişim modelinde sadece tanıdığımız insanlar ile sohbet içerisinde bulunabiliriz. Chat sayfalarında ise genellikle dünyanın dört bir yanından insan ile görüşmek mümkündür. Buna ek olarak ise çeşitli oyunları oynamak, müzik paylaşımı yapmak da ekstra bir avantaj olacaktır. Peki chat yaparken hangi siteleri tercih etmemiz gerekir? Bilindiği gibi günümüzde iletişim modellerini kötü amaçlarla da kullanan insanlar da vardır. Bu kötü emellere maruz kalmamak için bizim mekan gibi uygulamaları tercih edildiğini görmek mümkün olacaktır.

Genellikle bu tarz sitelerde kişilerin özel bilgileri talep edilmez. Özel bilgilerin talep edildiği siteler ise kullanıcıların bilgilerinin çalınarak, kötü amaçlarla kullanılmasına neden olmaktadır. Öyle ki bu gibi sorunlar nedeniyle mağdur olan bir çok insan olduğunu da söylemek mümkündür. Bu bağlamda chat yapmak isteyen kullanıcıların kalıcı üyelik değil de, her defasında yeni bir üyelik isteyen siteleri kullanması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü her defasında yeni üyelik isteyen sitelerde sadece nick, kullanıcı adı ve şifre talep edilir. Aslına bakıldığında olması gereken de tam manasıyla budur. Gabile chat uygulaması da tek üyelik isteyen sistemlerden biri olarak bilinir.  Böylece çok daha güvenli iletişim modeline dahil olmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın