Canonical URL Nedir?

url
url

 

Canonical yapı, SEO ile tam uyum sağlamalıdır ve SEO çalışmalarında önem arz eden aşamalardan birisidir. Canonical URL Nedir? Birden fazla linkin bir sayfaya gitmesini engellemek için ana bir linkin belirlenmesi ve arama motoruna seçilen linkin doğru ve tek olduğunu tanımlamaktır, arama motoru yönlendirme çalışmasıdır ve doğru olan linki botlara tanımlayarak diğer linkleri yok saymasını sağlamaktır.

Fazla sayıda linkin aynı konuya gitmesi kopya içerik sorunu ortaya çıkarabileceğinden Canonical URL yapısını sitenize yerleştirmek büyük önem teşkil eder. Sitenizde özgün içerikler bulunsa bile bu URL’nin kullanılmaması bazı içeriklerde arama motorlarında kopya içerik damgası yemesine neden olabilir.  Bir sayfayı farklı linkler ile çoğaltmaya çalışmak önce var olan sayfaya sonra da tüm siteye SEO çalışmalarında sorun yaratır. Bu nedenle Canonical yapısını kullanmak zorundayız.

CANONICAL URL KULLANIMI:

Canonical kullanımı basit bir olaydır ve kod olarak aşağıda belirteceğimiz şekilde yazabiliriz.

<link rel=”canonical” href=http://sitenizinadı.com//>

Örnek kod ile tercih edilmesi gereken link belirtilmiştir. Belirlenen kodu sayfanızda Head taglar içine eklemelisiniz. Örnekte belirtilen kod ile kod içinde belirtilen linkin geçerli link olduğu belirlenmiş olur ve Head tagler içinde de belirtilerek arama motorlarına yönlendirilmiş olur.

Örneğin; belirlediğiniz site http://www.sitenizinadı.com olsun. Belirlediğiniz diğer linkler ise;

http://sitenizinadı.com/

http://www.sitenizinadı.com/index.php

http://www.sitenizinadı.com/anasayfa.html

http://www.sitenizinadı.com.index.htm

Yukarıda örnek olarak yazdığımız linkler aynı sayfayı açar. Aşağıdaki kod ile hiçbir linki değiştirmeden geçerli olan linki belirleyeceğiz.

<link rel=”canonical” href=”http://www.sitenizinadı.com/”/>

Google, Canonical URL ile bilgilerinde bu yönetimin linkler üzerinde gerekli olduğuna her zaman dikkat çekmiştir. Ancak Google, site sahiplerine Cononical URL ile belirtilen linki göstermeye çalıştığı fakat bu durumun her zaman uygulanacağını garanti etmediğini belirtmektedir. Linklerin düzeltilmesi için bazı farklı detaylar vardır ancak arama motorları bu düzenlemeleri otomatik olarak yapabilmektedir

 

 

 

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*