Burun Neden Tıkanır?

burun tıkanıklığı
burun tıkanıklığı

Çoğumuzun etkilenmiş olduğu burun tıkanıklığı sorununu daha yakından irdeleyeceğiz. Konuyla ilgili farklı içerik ve bilgilere  sadecesaglik.com üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Burun neden tıkanır? Ve burun tıkanıklığı nasıl geçer? Sorularına yanıt vereceğiz. Burun tıkanıklığı uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa süreli burun tıkanıklığı genellikle başka bir hastalık etkisi sonucudur. Buna örnek verecek olursak: Sinüzit, alerji, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar buna örnek gösterilebilir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleştiğinde burun tıkanıklığı sorunu da çözülmüş olur.

Bu gibi hastalıkların sürecine oldukça dikkatli bir şekilde yaklaşmanız gerekmektedir. Aksi halde solunum yolları ile ilgili birçok yan etkiyle karşılaşabilirsiniz.

Uzun Süreli Burun Tıkanıklıkları

 

Yukarıda ki örneklerin dışında uzun süreli tıkanıklara gelecek olursak. Bunlar genel olarak solunum yollarını tıkayan birtakım unsurların sonucunda oluşur. Uzun süreli burun tıkanıkları örnekleri ise şu şekildedir: burun etinin aşırı büyümesi ve burun eğriliği solunumu zorlaştırmaktadır. Bu tarz durumlarda yeteri kadar oksijen alımı gerçekleşmez. Bu sebeplere bağlı olarak geceleri ağzı açık uyumak söz konusu olabilir. Bu gibi durumların en kötü yanı ciğerlere giden hava miktarının düşük olmasıdır. Burun tıkanıkları oldukça tehlikelidir hatta ileri boyutlarında kalp hastalıklarına neden olma ihtimalini artırmaktadır.

Bu sebepten dolayı erken tedavi şarttır. Eğer diğer hastalıklara bağlı olarak burun tıkanıklığı yaşıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Yukarıda bahsettiğimiz kısa süreli burun tıkanıklığına sebep olan hastalıkları tedavi ederek burun tıkanıklığı sorununa da çözebilirsiniz. Ancak durum uzun süreli burun tıkanıklığına giriyorsa ilgili uzman doktordan yardım alınarak, gerekli tektik, teşhis ve tedavi sürecine acilen başlanmalı. bunun içinde en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda var. Bilgi edinmek amaçlı olarak  www.sadecesaglik.com aracılığı ile daha farklı içeriklere ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*