Beyaz Şapka Hacker Nasıl Olunur?

 

Son zamanların en çok ihtiyaç duyulan konularından biri de ağ ve sistemlerdeki güvenlik açığını kapatacak kadar bilgili ve deneyimli beyaz şapkalı hackerlar olmuştur. Öyle ki bu kişiler çeşitli kurumlarda aktif olarak faaliyetlerini sürdürebildikleri gibi tek başlarına da çalışabilmektedirler. Fakat kişiler nerede çalışırsa çalışsın, beyaz şapkalı hacker eğitiminin alınmış olması şarttır. Bu eğitim süreci çok uzun olmamakla birlikte, sistem gereklerinin tümü aktarılmakta ve kişilere gerekli donanım kazandırılmaktadır. Peki beyaz şapka hacker olmak için neler yapılmalıdır? Penetrasyon testi beyaz şapka hacker tarafından mı yapılır? Öncelikle penetrasyon testinin ağ ve sistem açıklarını belirleme ve bu açıkların giderilmesi için faaliyette bulunma işlemi olduğunun bilinmesi gerekir. Akabinde ise bu testi yapan kişilere beyaz şapka hacker ismi verildiği bilinmelidir.

Beyaz şapkalı hacker olmak için ilk aşamada kişilerin bu alanda istekli olmaları şarttır. Öyle ki ileri derecede bilişim bilgisi edinmek ancak işi seven kişilerin yapabileceği bir şeydir. Aynı zamanda ilginin yanında yetenek olması da şarttır. Eğer yetenekler sınırlı ise hacker olmak sanıldığı kadar da kolay olmayacaktır. Çünkü bilindiği üzere bu meslek, üst düzey bilgi, deneyim ve donanım gerektirmektedir. Beyaz şapkalı hacker olmak için herhangi bir kursa gidilmesi şarttır. Bu kurslara genellikle İpv6 eğitimi denilmektedir. Bu eğitim başlangıç seviyesinden başlayarak, ileri düzey hackerlik seviyesine kadar ilerlemektedir.

Beyaz şapka hacker olmak için öncelikle kişilerin ağ bilgisine, programlama bilgisine, veri tabanı bilgisine ve işletim sistemi bilgisine sahip olması gerekmektedir. Bu bilgiler aslına bakıldığında temel bilgiler olarak nitelendirilmektedir. Kısacası beyaz şapkalı hacker olmak için İpv6 eğitimi alarak, bilgisayar konusunda aşırı derece deneyimli olmalısınız. Yani tam bir bilgisayar kurdu olmak şart! İkinci aşamada ise temel IT bilgilerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Bir sonraki aşamada da hack için gerekli olan işletim sistemlerinin ve de web sayfalarının zaafları hakkında bilgi toplanması, deneyim elde edilmesi gerekmektedir. Bu adımların tamamlanmasıyla ünlü bir ve de başarılı bir hacker olmak oldukça kolay olacaktır. Aynı zamanda alanın iş olanakları da son derece geniştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*