Backlink Deposu Dizinler

Backlink Deposu Dizinler (1)

 

Web site yöneticileri olarak sitelerimizie backlink alarak üst sırlarda yer almak hepimizin istediği bir durumdur. Hal böyle olunca backlink alabileceğimiz Backlink Kaynakları Nereleridir? Diye düşünmeden kendimizi alamayız. Aslına bakarsak backlink alabileceğimiz bir çok kaynak bulunur. Ancak bu kaynakların hepsi bize fayda getirmez. Bizlerin görevi faydasız kaynakları ayıklamak ve faydalı olanlar üzerinde çalışmalarımızı devam ettirmek olacaktır.

 

Backlink Deposu Dizinler

Dizinler belirli kategorilere ayrılmış   başka bir tabirle bir site deposudur. Özellikle Google olmak üzere ayrıca diğer arama motorlarınca da dizinler sürekli taranma eğilimindedirler. Dizinler arasında Dmoz geçmişte en çok bilinen ve dizinlerin lideri konumundaki bir depo idi. Sizlerde dış seo çalışması yapmak istiyorsanız yapacağınız ilk dış seo çalışmalarından birisi dizinlere kayıt olmak olmalıdır. Şimdi hangi dizinlerin sizlere fayda sağlayacağı üzerinde konuşalım.

 

Az önce bahsettiğimiz gibi tartışmasız en iyi dizin olarak gösterilen dmoz dizinleri Google tarafından lider olarak bilinirdi. Bir internet kaynağı olan dmoz, hiyerarşik bir düzene sahiptir. Bu düzen genelden özele olacak şekilde olmaktadır. Dmoza kayıtlı siteler arma motorlarınca kaliteli site olarak algılanır. Son yıllarda dizinlerin önemi azalsa da dmoz türünden dizinlerinin değeri Google ve diğer arama motorlarınca halen tartışılmaz bir yere sahiptir. Peki arama motorları neden dmoz benzeri dizinlere bu derece önem vermekte? Nedeni sitelerin çok zor kayıt olması ve herhangi bir hile yoluna başvuramamasıdır. Kayıt işlemi 3 aşamada gerçekleşir ve bir onay süreci vardır. Bu yüzden Google tarafından güvenilir olarak değerlendirilir.

Dmozun geçmişi çok eskilere dayandığından dolayı zaman içerisinde kendini geliştirme imkanı bulmuş. Böylece manipüle edilme şansıda imkansız kadar zorlaşmıştır.
Dmoza kayıt olmayı başarabilen bir site arama motorları gözünde bir derece öne çıkar ve artı bir puan alır. Ayrıca dmozdan backlink kazanmış olur.

Sahip olduğu bunca özelliğe rağmen kayıt işlemleri tamamen ücretsizdir. Kullanıcının para vermesine gerek yoktur.

Kayıt işlemine karar verdikten sonra yapılan başvuruda dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bir onay sürecinden geçeceğinizi daha önce söylemiştik. Bu süre bazen 5 gün sürerken bazen de 1 ay kadar sürebilmektedir. Süreç sonunda eğer kabul edilirseniz sitenizi dmoz dizininde görebiliyordunuz. Ancak kabul edilmemeniz durumunda size bir mail yada cevap verilmezdi. Aynı şekilde kabul edilseniz de herhangi bir bildiri almazsınız. Yapmanız gereken sabırla beklemek ve eklenip eklenmediğiniz dmozdan kontrol etmek. Kullanıcıların en çok yaptığı hata süreyi beklemeden tekrar tekrar başvurmaktı. Tekrar yapılan başvuru size zaman kaybettirirdi. Ayrıca  site yöneticileri tarafından red edilmenize neden olur. Ancak Dmozun kapanması sonrasında benzer rakip dizinler sayesinde bu kayıt işlemleri devam etmektedir. Dmoz benzeri dizinler bularak sitesinize ücretsiz backlinkler sağlayabilirsiniz.

 

.

 

 

 

Dizine site eklemek için yapılması gereken üst menüden Adres öneri tıklamak ve adımları takip etmektir. Adres öner ile sitemizi Dmoza önermiş oluyoruz. İnternet dünyasında Dmozla ilgili bir çok dolandırıcılık yapılmıştır. Dmoza kesin kayıt olmadığı gibi bir çok kişi kesin kayıt yaptırılır diyerek para karşılığında bu işlere girmiş ve karşısındaki kişileri dolandırmıştır.
Esasında kayıt işlemlerini gerçekleştirmek için kimseden yardım almanıza gerek yok. Bu işlemleri kendinizde yapabilirsiniz.
Kayıt işlemlerinin iyi düşünerek planlı bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü eksik yada yanlış yapıldığında bu durum kayıt işlemini kontrol eden yönetici tarafından olumsuz değerlendirilecektir.
Ana sayfaya geldiğimizde göreceğimiz kategori içerisinden sitemizle alakalı kategoriyi seçmeliyiz. Kategoriyi tıklayınca alt kategori bölümü görülecektir.

 

Başvuru sırasında en önemli kısım alt kategoriyi doğru seçmek olacaktır. Sitenize en yakın kategoriyi seçmeniz gerekir. Aksi taktirde başvurunuz onaylanmaz. Son kategori seçimine kadar seçim yaptıktan sonra dizine sitemizi önereceğiz

 

.
Tablo 3 te gördüğümüz gibi sitemize en yakın  alt kategoriyi seçtik. Sonrasında tablo 4teki gibi işaretlenen yeri seçerek gerekli bilgileri eklemek istediğimiz siteye göre ekliyoruz

 

Site bilgilerini doldururken abartıdan kaçının gerçek olmayan cümleler kurmayın. Sitenizin durumune ise onu ifade edin. Unutmayın ki dmoz yöneticilerini kandırmaya çalışırsanız reddedilirsiniz. Cümleleriniz net ve açıklayıcı olsun. Anlaşılmayan şeyler yazmayın.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*