Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz_ (1)
Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz_ (1)

Bir önceki yazımızda Google’ın son güncellemeleri ile backlink kriterlerinde değişikliklere gittiğini ifade etmiştik.

Dış sitelerden sitemize gelen link sayıları mutlaka önemlidir. Ancak her linkin önemi aynı değildir. Önem sıralamaları farklıdır. Bizlerin en büyük amacı bu backlink havuzunda kaliteli backlinklere sahip olabilmek olmalıdır. Linkin kalitesi ise link veren web sitesinin kalitesi ile ölçülür.

Linki değerlendirirken ilk olarak link aldığımız sitenin içeriklerinin kaliteli ve Google yapısına uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun yanında link aldığımız sitenin bizim sitemizin içeriğiyle alakalı olmasına özen göstermeliyiz. Birbiriyle alakalı sitelerden alınan linkler daha kıymetlidir.

Backlink alacağımız site kendi alanında üst sıralarda ise, ziyaretçileri doğalsa, içerikleri kaliteli ve özgün ise, anahtar kelime arama motorlarında üst sıralarda ise böyle bir siteden alınacak backlink kalitelidir.

Eğer haber sitesinden backlink alacaksanız tercihiniz “News” kayıtlı siteler olsun. Ayrıca bu sitelerde çok reklam olmamasına dikkat etmenizi de öneririz.
Alabileceğiniz en kaliteli backlink kaynağı sosyal ağlardan oluşur. Bu yüzden backlinkleri sosyal ağlardan almaya özen göstermelisiniz. Facebook, tweeter, instagram gibi sosyal mecralardan link alınabilir.
Bunların yanında domain otoritesi ve trustrank değerleri yüksek sitelerde link almak için tercih edilebilecek sitelerdendir.
Dmoz dizinlerine siteniz ilerlediğinde mutlaka kayıt için başvurmaya çalışın.

Backlink sayısı Ve Önemi Nedir?

Arama motorlarınca filtrelere düşmemek için aldığımız linklerin sayısını her daim kontrol etmeli ve sitemize zarar veren linkleri kaldırmamız gereklidir.
Aldığımız linklerin sayısı ne kadar fazla ise sitemiz için iyi olacak kanısı yanlış bir kanıdır. Linkler kaliteli olmadıktan sonra siteniz için hiç bir anlam ifade etmeyecek hatta zarar verecektir. Backlink sayısını istikrarlı bir şekilde arttırmalıyız ayrıca aldığımız backlinkleirn silinmemesi de bizim için önemli olacaktır.

Sitelerden alacağımız linklerin tek tip olmaması ayrıca öneme sahiptir. Yani link çeşitliliği oluşturmak zorundayız. İfade ettiğimiz gibi backlinkçe zengin olabilmek için sayıca link almamız gerekmez. Hatta bu boşa harcanan bir çabadır çok link yerine kaliteli link gereklidir. Ayrıca backlink çalışması yaparken doğal davranmak zorundayız. Doğal davranılmayan seo çalışmasında Google Bomb ile cezalandırılırınız. Google Bomb başlangıç cezası olarak ifade edilir.
Doğal görünen bir backlink çalışması için tek tip linklerden kaçının. Değişik sitelerden farklı tipte backlinkler alın. Böylece hem cezalara maruz kalmamış oluruz hemde doğal bir çalışma yapılmış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*