B2B yazılım Nedir? Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B yazılım Nedir_ Sağladığı Avantajlar Nelerdir_ (1)
B2B yazılım Nedir_ Sağladığı Avantajlar Nelerdir_ (1)

 

B2b esasında İngilizce Business to business kelimelerinin karşılığı olarak ifade edilir. İnternette Google üzerinde aramalar yaptığınızda bu konuyla ilgili teknik açıdan pek çok açıklama bulunabilmektedir. Kullanış açısından incelersek daha çok E-ticaret işiyle uğraşanları ilgilendiren ve bu alanda çalışan kişilerin kullandığı bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

B2b firmalar arası ticarete verilen ismin kısaltılmış şeklidir diyebiliriz. Biraz açarsak bu terimi bir firmadan başka bir firmaya doğru yapılan E-ticaret iş modeli olarak anlatabiliriz. Ülkemizde B2B modeli işletmeler arasında yakından tanınan bir sistemdir. Söz konusu firmalar sahip oldukları müşteriler ile ya da tedarikçileri ile B2B yazılım üzerinden iş sürecini anlık olarak takip etmektedirler. İşletmeler sitemlerindeki diğer tüm firmalar ya da işletmeler ile web sitesi üzerinden irtibat kurarak ticaret yapmaktadırlar. Bunun dışında global olarak daha geniş çapta firmaların yer aldığı yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca ürünün bulunduğu satıldığı veya alındığı B2B portalları bulunmaktadır.

Bu alanlarda ister yerel isterse global alanda satıcılar ile firmalar söz konusu web sitesi üzerinden B2B E-ticaret platformu üzerinden iletişime geçerler. Kısacası bahsettiğimiz bu platformlar satılmak yada alınmak istenen ürünlerin online olarak pazarlandığı bir bölgedir.

Bu bölgede ürünleriniz veya hizmetleriniz ile alakalı olarak istediğiniz fiyatları müşterilerinize belirtebilir, ürünlerinizle ilgili teklifler alabilir ve satış yapabilirsiniz. Bu kısımda hem alıcılar hem de satıcılar ürün ve fiyatlarını rahatlıkla değerlendirebilirler.

B2b yazılım sayesinde firmalar mesai saati bitiminden ya da tatil gibi süreçlerden etkilenmezler. Çünkü burada yer alan işletmeler 7/24 açık konumdadırlar. Bu sistemin bizlere getirdiği en büyük kolaylıklardan bir tanesi dünyanın her hangi bir yerindeki firmaya ulaşılabilirlik ve bu firmayla iletişime geçerek alışveriş yapabilmek imkânıdır.

Yazılım alanındaki gelişmeler ülkemiz açısından kayıtsız kalınmaması gerektiğini gösterdi. Özellikle son yıllarda hem yazılım hem de web tasarım alanında pek çok gelişme yaşanmakta. Ülkemizin değişik şehirlerinde farklı isimlerle dijital firmalar kendilerini belli etmektedirler. Gaziantep web tasarım da bu firmalar arasında görünmekte. Gaziantep ve bölgesi açısından böyle bir hizmete ihtiyaç duyanlar için araştırılması gereken bir tasarım merkezi olduğu göze çarpmakta.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*