Arama Motorları Nasıl Çalışır?

arama motoru

                                            

Arama motorları dünya üzerindeki web sayfalarını tarar ve onları çözümlerler. Siteleri tarama işlemi sonrası dizinlere kayıt işlemi başlar. Arama yapıldığında en doğru ve en alakalı bilgileri tüketiciye sunmak en temel görevleridir. En çok bilinen web tarayıcı Google bottur. Arama motorları içeresinde olan Google ,trilyonlarca siteyi taramıştır. Taranmış ve dizinlere eklenmiş olan siteler düzenlenir ve bu siteler içerisinden düzgün bilgi içerenler ayrılır. Spam sayfalar varsa ayıklanır. İnternet dünyasının ya da genel politikalara uymayan siteler ayıklanarak temizlenir. Bütün bunlar saniyeler içerisinde gerçekleşir. Arama motorları içerisinde tüm dünyada en meşhur olanı Google dur. Ülkemizde Google kullanımı dünya ortalamasından daha fazladır. Bu oran birkaç yıl öncesinde yaklaşık %97 civarındaydı ancak son yıllarda yandexin yatırımlarıyla oran %89lara düştü.

Google, yandex, bing gibi arama motorlarının hepsinin temel çalışma prensibi aslında aynıdır. Kullanıcı ya da tüketici diyelim internet dünyasında bir şeyler arar, aradığı şeyle ilgili kelimeleri yazarak taratır, arama motorları da aranan kelimelerle alakalı ürünleri kullanıcıya sunar. Tüm arama motorlarının yaptığı temel iş budur. Ancak kullanılan yöntem açısından az da olsa fark vardır. Nedir bu fark? Bütün arama motorları kullanıcıya sunduğu sonuçları öncesinde tararlar. Bu tarama işlemini bazı arama motorları tek botla yaparken bazıları 3 bot kullanır. İlerleyen yazılarımızda bu botların çalışma tarzındanda sizlere bahsedeceğiz. Yazılarımız takip ediniz.

               Dizine Kaydetme Ve Tarama Nasıl Olur?

Yapılan arama sonuçlarında doğru sonuçlar alabilmek için arama motorları tüm siteleri taramak zorundadır. Arama motorları siteleri daha önceden tarar. Bu tarama işlerini sahip olduğu botlar sayesinde yapar ve web sitesinin sayfalarını dizine kaydeder. Temelde bu işlem yatar. Tarama işleminde önem arz eden unsurlardan biriside site haritasıdır.

Arama motorları botları genel olarak herkesin görebilmesi için açılmış olan siteleri tarar. Bu işlemi yaparken yeni yapılmış olan sitelere ayrıcalık tanırlar. Diğer önemli unsur eski sitelerde yapılan değişiklikler ve ölü bağlantılardır.

Arama motoru botları tarama yaparken sitelerden hangilerinin ne sıklıkla taranacağını ve bir site içerisinden kaç sayfanın getirileceğini de belirlemektedir. Site haritaları oluşturmak arama botları tarafından görünür olmak açısından faydalıdır. Botlar siteleri taradıktan sonra gördükleri verileri kaydeder ve dizine eklerler. Dizinler arama motorlarının kaynak klasörleridir. Arama sonuçlarına buradan ulaşılır.

Bir cevap yazın