AR-GE Nedir 

AR-GE, genel olarak bakıldığı zaman herhangi bir işi yapmak için yeni teknikler bulmak ve bu teknikleri geliştirmek anlamında kullanılan bir kelimedir. Tam anlamıyla teknolojik araştırmayı ve bu araştırma sonucunda elde edilen verilerin geliştirilerek hayatımıza kazandırılmasını ifade etmektedir.

AR-GE kelimesi aslında “Araştırma ve Geliştirme” kelimelerinin ilk iki harfinin alınmasıyla ortaya çıkmış bir kısaltmadır. Temelde teknolojinin daha iyi bir seviyeye ulaşması ve bu teknolojilerden faydalanarak daha refah bir hayatın oluşmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. AR-GE temel anlamda incelendiğinde iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

  • Araştırma
  • Geliştirme

Bu iki kavramda aslında tek başına çok bir şey ifade etmektedir. Bir devlet sadece AR-GE kelimesinde ki “AR” kısmına yoğunlaşarak araştırmalarını yapsa “GE” kısmını ifade eden geliştirmeye önem verilmediği için bu araştırmanın sonucunda herhangi bir şey elde edilmeyecektir. Sadece işe yaramayan bir bilgi yoğunluğundan ibaret bir durum ortaya çıkacaktır. Bunun tersini düşünecek olursak da geliştirme aşamasına önem verilmesi araştırmanın olmadığı için geliştirilecek bir şeyinde olamayacağı anlamına gelir ya da dışarıdan alınan bilgilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacaktır ki bu durumda da devlet kanalında ki refahtan bahsetmemiz oldukça zor olacaktır.

AR-GE yapısal olarak özellikle İstanbul Yazılım Firmaları tarafından sıklıkla kullanılan bir sistemdir. Yazılım firmaları yaptıkları araştırmalar sonucunda yapılacak olan sistemin hangi aşamalardan geçmesi gerektiğin karar vermekte ve bu karar verilen sistemin hangi aşamalarda ve hangi sistem gereksinimleriyle geliştirilmesi gerektiği konusunda karar vermektedir. Bu karar doğrultusunda alınan kararlar neticesinde ortaya kullanılabilecek bir uygulama çıkmaktadır.

Yazılım Firmaları tarafından ortaya koyulan bu uygulamalar sayesinde yerli değerlerimi ortaya çıkacaktır. Bir devletin kendi milli sistemlerini oluşturması ve bu aşamada milli sistemlerin geliştirilerek çağın gereksinimlerinin karşılanması millet olarak refahın artmasına ve daha iyi bir hayat yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte teknoloji alanında dışa bağımlılığında ortadan kalkması söz konusu olduğu için dünya arenasında söz söyleyebilme hakkı bulmuş olacaktır. Devletler özellikle son dönemlerde teknolojik olarak gelişmeleri yakından takip etmekte ve AR-GE için özel bütçeler ayırarak dünyayı yakından takip etmeye çalışmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*