Apple Music Artık Echo Cihazlarda Kullanılabilmekte

apple music
apple music

Bir dünya devi aline gelen Apple her alanda yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yatırımlardan birini de müzik alanında yapacağı anlaşılmış durumda. Amazonun sahip olduğu Echo hoparlörleri halihazırda Spofit, Tuneln, Pndora ve İheartRadio gibi servisleri desteklemektedir. Apple yaptığı atakla Apple music ile bu servis ağına kendini de ekletti.

Bundan böyle Apple Music kullanıcıları dilerlerse Alexa’dan istedikleri parçaları yada sanatçıların albümlerinin çalınmasını isteyebilecek. Bununla birlikte kullanıcılar serviste bulunan çalma listesi yada radyoları yine Alexa yardımıyla dinleyebilecek. Apple music desteğini Echo sahipleri isterlerse Alexa içerisinden de etkinleştirebilecekler. Bunun için yapılması gereken ise uygulama ile hesabı bağlamak olacak.

Apple Music Echo

Bilindiği gibi Apple markası kendi donanımlarını diğer cihazlarla paylaşmayı sevmiyor. Daha çok eşsiz olmak bir politikası var. acak şu konumda Apple music için Echoya izin verilmesi bizleri bir nebze de olsa şaşırttı. Bu durumun ana nedeninin Echonun popülaritesi olduğundan olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca Apple ile Amozonu karşılaştırmak gerekirse, Apple’ın Amozona oranla daha çok ön plana çıkma arzusu olduğu da bir gerçek gibi görünüyor. Yapılan anlaşma neticesinde bundan böyle Apple , İpad ve iphone ürünleri Amazonda satılmaya başlandı.

Olaya Amazon açısından bakacak olursak Amazonun sorumlu Başkan yardımcısı olan Dave Limp’e göre müzik Alexa’daki en popüler özelliklerden bir tanesi. Limp’e göre Alexa’nın 4 yıl önce piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanıcılar daha çok müzik dinlemeye başlamış. Ayrıca limp bunu başardıkları için çok mutlu olduklarını ve kullanıcılarına müzik dinletebilmenin kendisine mutluluk verdiğini de belirtmiş. Sözlerine Music Skill API’yi geçtiğimiz aylarda piyasa sürdükleri şeklinde devam eden Limp, Buna rağmen Alexada muzik seçeneklerinin bir üst kademeye geçtiği şeklinde devam etmiştir.

Apple kullanıcılarının Music Echo İle tanışması 17 Aralıktan itibaren gerçekleşti. Bakalım zamanla kullanıcılar bu uygulamayı sevecek mi?

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*