Antalya Boşanma Avukatları

Antalya Boşanma Avukatları (1)

 

Boşanma davaları; boşanma ve anlaşmalı boşanma davaları olarak 2 şekilde gerçekleşmektedir. Türk kanunlarına göre boşanmanın belirli nedenleri olmak zorundadır. Bunlar; zina, hayata kast etme, eşlerin birbirine karşı ya da tek taraflı olarak kötü muamele etmesi, eşlerden birinin yüz kızartıcı suç işlemesi, eşlerden birinin terk etmesi, akıl hastalıkları, evlilik birliğinin kökten sarsılması, anlaşmalı boşanma isteği ve de çiftlerin fiili olarak ayrı yaşamaya başlaması temel nedenler arasında sayılabilmektedir.  Antalya avukat ve barolarından boşanma durumu söz konusu olduğundan bilgiler alınarak, işlemlere girişilmesi mümkün olacaktır. Peki, eşlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan anlaşmalı boşanma nedir ve hangi şartlar anlaşma boşanması için geçerlidir?

Antalya boşanma avukatı olarak çalışan kişiler anlaşmalı boşanma konusunda gerekli bilgileri her iki tarafa da iletmekle yükümlü olacaktır. Fakat kişilerin de boşanmadan önce yapılması gereken işlemler konusunda bilgi sahibi olması şarttır. Anlaşmalı boşanmanın ilk ve en temel kuralı evliliğin en az 1 sene boyunca sürmüş olması gerekir. Eğer çiftler 1 yılı aşkın süredir evli değillerse anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri mümkün olmayacaktır. Böyle durumlarda çekişmeli boşanma davası açılmasında da herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Boşanma sürecinin ilk aşamasını, boşanma dilekçesi yazma süreci oluşturur. Daha sonraki aşamalarda ise yetkili merciler tarafından boşanma dilekçesi incelenecek, dilekçenin tebliği gerçekleştirilecek, ESD araştırmaları yapılacak, cevap dilekçesi verilecek ve sonrasında da cevap dilekçesine cevap verme süreci başlayacaktır.

Boşanma avukatlarının yanı sıra Antalya iş hukuku avukatı da yoğun bir tempoda çalışmaktadır. İş hukuku konusunda bilgi sahibi olmadan önce işe başlamak, işi sürdürmek ve çalışılan işten karlı çıkmak ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Fakat günümüzde en çok talep gören davalar arasında boşanma davaları yer almaktadır. Boşanma sürecinde ortalama 2 ya da 3 aylık süreç boyunca beklenmesi gerekir. Ancak çekişmeli boşanma davalarının 10 ile 12 aylık süreç boyunca devam ettiği biliniyor. Bu durum tercih edilen avukatlara ve davanın seyrine göre değişkenlik gösterir. Daha hızlı boşanma süreci için mutlaka avukatlardan bilgi alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın