Anahtar Kelimenin Başlıktaki Yeri

Anahtar Kelimenin Başlıktaki Yeri (1)
Anahtar Kelimenin Başlıktaki Yeri (1)

 

Sitemiz için belirlediğimiz anahtar kelime seçimi sonrası yapılması gereken çalışma anahtar kelimenin site içerisine yerleşimi olacaktır. Bu noktada kafamıza Anahtar kelime Yerleşimi Nasıl Olmalıdır? Sorusu gelecektir. Özenle belirlediğimiz anahtar kelimeyi sitemize yine özenle yerleştirmek zorundayız.

Anahtar Kelimenin Başlıktaki Yeri

Site içi seo çalışmalarında site adının ve başlığın önemi büyüktür. Eğer anahtar kelimeniz başlıklarda bulunursa bu sizin için seo açısından fayda sağlayan bir unsur olacaktır.  Arama motorlarının siteleri tarayarak dizinlere kaydetttiğini daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Arama Motorları Ne işe Yarar Ve Nasıl Çalışır? İlgili yazımızdan detaylıca bu kayıt işlemini öğrenebilirsiniz. Botlar tarafından yapılan ilk okuma işlemi başlıklardan başlar.

Peki anahtar kelimelerimizi başlıkta bulundurmak zorundamıyız?

Eğer çalışmanız sonunda başlıkta keyword bulundurmak yapay duracaksa hiç bulundurmamak daha akıllıca olacaktır. Yapay durmasından ise olmaması daha iyi bir sonuç verir. Bizim için en önemli kıstas yapaylıktan uzak durmak ve doğal olmaktır. Böyle bir durumda yapılması gereken alternatif kelimelere yönelmek olacaktır.

Anahtar kelimenin Linkteki yeri

Linklerimizde anahtar kelimelere yer vermeye özen göstermeliyiz. Linklerdeki keyword etkisi başlıklar kadar vardır. Ayrıca link yapısını son derece sade yapmamız gerekir. www.siteadresimiz.com/sdhujkfjke=1235main.functions.php vb. şeklindebir link yaısı kabul edilemez. Günümüzde kullanılan link yapıları

https://strikeofking.com/anahtar-kelime-secimi/

https://strikeofking.com/backlink-semasi/

şeklinde olmaktadır.

Linklerde anahtar kelimelerimizi geçirmek adına çeşitli yöntemler vardır. Link yazımında altın kural linki çok fazla uzun tutmamak ve alt basamak kullanmamaya özen göstermek. Anahtar kelimemiz uzun ise bunu illa linkte bulundurmak için uzun uzadıya bir link yapısına sahip olmamıza gerek yok.

www.siteadınız.com/kategoriler/seo/son-yıllarda-yapılan-seo-çalışmalarındaki-değişikliklerin-dosyası

gibi uzun uzadıya bir yapı bize fayda sağlamaz. Aksine seo acısından olumsuz algılanır. Linklerde .html, .php, .asp şeklinde uzantılar kullanmak uygun olmaz.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi linklerde kullanacağımız kelimeler anahtar kelimelerle ne kadar uyuşursa bize o derece fayda sağlar. Ancak illede tamamen uyuşacak şeklinde bir kural yok. Uyuşmazlık durumunda en yakın kelimeler kullanılabilir. Ancak seo açısından bizler anahtar kelimeye yakın linkler bulundurmaya özen göstermeliyiz.

Bununla birlikte içeriklerimizde olsun, başlıklarımızda yada etiketlerimizde anahtar kelime yoğun kullanılmış ise linklerimizde anahtar kelimeye yakın kelimeler kullanılması çok daha uygun olur. Ancak bu durum bahsettiğimiz gibi içerik etiket gibi işlevlerimizde yoğun kullanımda geçerlidir. Böylece Google arama motorunun gözünde doğal bir çalışma ortaya çıkarmış oluruz.

Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Anahtar kelimemiz “backlink şeması” ise ve biz bu kelimleleri içeriğimizde ve etiketimizde yeterince kullanmış ise ayrıcada diğer yazılarımızda yine bu kelimeleri kullanıcak ise linkimizin yapısı;

www.siteadımız.com/backlnk-şeması-mantığı

www.siteadımız.com/backlink-şeması-özellikleri

www.siteadımız.com/backlink-şeması-önemi

gibi türevlerle çoğaltarak yeni linkler oluşturabiliriz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*